SPIS TREŚCI
Osoby gotowe do dokonanie sabotażu mogą nie znać swojego pierwotnego zleceniodawcy, ponieważ wykorzystywani są pośrednicy. Z powodu tej praktyki trudniej jest wpaść na trop państwa, w którego interesie zleca się akt sabotażu.
Sabotaż za kasę
Sabotażystów, podobnie jak cyberprzestępców, przyciągają głównie pieniądze. - Celem sabotażu jest stworzenie atmosfery strachu, a także destabilizacja określonych działań - mówi Teemu Liikkanen, nowy szef działu kontrwywiadu SUPO.
W ostatnim czasie w Finlandii odnotowano przypadki wtargnięcia do obiektów wodociągowych. SUPO nie zidentyfikowało bezpośredniego związku z Rosją. Według policji bezpieczeństwa sabotaż na dużą skalę po stronie rosyjskiej jest jednak mało prawdopodobny. - Byłoby to równoznaczne z atakiem zbrojnym - zauważa Liikkanen. Szef kontrwywiadu przypomina również, że oprócz Rosji w działania wywiadowcze w Finlandii zaangażowanych jest kilka innych krajów, w tym Chiny.
Wojna hybrydowa Rosji
Wcześniej norweskie służby bezpieczeństwa ostrzegały przed możliwymi działaniami rosyjskich służb bezpieczeństwa mającymi na celu rekrutację lokalnych przestępców do przeprowadzania sabotażu w kraju.
źr. Yle, ghall.com.ua