W kraju trwa formowanie struktur Wojsk Obrony Terytorialnej. Mają docelowo liczyć 53 tysiące żołnierzy zgrupowanych w 17 Brygad Obrony Terytorialnej - po jednej w każdym województwie i dwie na Mazowszu. Do tej pory utworzono już pierwsze trzy Brygady Obrony Terytorialnej (BOT) w województwach: podlaskim, lubelskim oraz podkarpackim. Tam też prowadzony jest nabór kandydatów do Terytorialnej Służby Wojskowej.
Pierwsi ochotnicy, którzy chcą wstąpić w szeregi WOT, a nie służyli nigdy w wojsku, rozpoczną szkolenie już 6 maja. Przeszkolenie potrwa 16 dni i zakończy się 21 maja - złożeniem przysięgi. Oddziały zasilą także żołnierze rezerwy po ukończeniu szkolenia wyrównawczego, które rozpoczęło się 22 kwietnia.
Jak informuje ministerstwo obrony narodowej, obecnie trwa proces tworzenia trzech brygad: dwóch w województwie mazowieckim oraz jednej w województwie warmińsko-mazurskim. Natomiast trzeci etap formowania WOT zostanie zainaugurowany w 2018 roku i obejmie dodatkowo województwo śląskie i wielkopolskie. Przypomnijmy, że struktury WOT w tych województwach miały zostać utworzone dopiero w czwartym etapie. Minister Macierewicz zmienił jednak zdanie.
Biuro prasowe MON wyjaśnia, że decyzja o przyspieszeniu procesu formowania się WOT na Śląsku i w Wielkopolsce była podyktowana bezprecedensowym odzewem społecznym i zaangażowaniem środowisk lokalnych w budowę piątego rodzaju sił zbrojnych.
Ostatni, czwarty etap budowania WOT, zgodnie z zapowiedziami, rozpocznie się w 2019 roku i obejmie województwo opolskie, dolnośląskie, lubuskie oraz zachodniopomorskie.
Antoni Macierewicz prezentuje nowoczesne uzbrojenie Obrony Terytorialnej