W Legnicy powstanie baza szkoleniowo-ćwiczeniowa dla 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej

OPRAC.:
Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Wideo
od 16 lat
W Legnicy, w ciągu dwóch, trzech lat, powstanie baza szkoleniowo-ćwiczeniowa dla 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W poniedziałek w obecności marszałek Sejmu Elżbiety Witek oraz ministra obrony narodowe Mariusza Błaszczaka podpisano list intencyjny w tej sprawie.

List intencyjny w sprawie utworzenia w Legnicy bazy szkoleniowo-ćwiczeniowej dla 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej podpisali dowódca WOT gen. bryg. Maciej Klisz i prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Mariusz Bożek.

Wojska polskie w Legnicy

Obecna na uroczystości marszałek Sejmu Elżbieta Witek przypomniała, że przed laty Legnica nazywana była "małą Moskwą". "Tutaj przez lata stacjonowały wojska sowieckie" - dodała. "Dziś, nareszcie, w Legnicy będą wojska polskie, z czego się ogromnie cieszymy, bo dla Legnicy i dla naszego regionu to jest wielka nobilitacja" - podkreśliła.

"Dziś bez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej trudno sobie wyobrazić codzienne życie, zwłaszcza jeśli chodzi o bezpieczeństwo" - mówiła marszałek Sejmu. "My do bezpieczeństwa przywiązujemy ogromną wagę, a dziś w sposób szczególny" - dodała i wymieniała szereg działań WOT, które przyczyniają się do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa m.in. podczas pandemii COVID-19 czy przy granicy polsko-białoruskiej.

Marszałek Witek wyraziła nadzieję, że dzięki podpisanemu listowi intencyjnemu będziemy czuć się bezpiecznie w regionie, a szef MON będzie zachęcał żołnierzy WOT do wstąpienia do Wojska Polskiego. "Mam nadzieję, że zasilicie polskie Siły Zbrojne" - mówiła do zgromadzonych na uroczystości.

Minister obrony Mariusz Błaszczak podkreślił, że "obecność Wojska Polskiego jest najlepszą gwarancją bezpieczeństwa Rzeczypospolitej w każdej części kraju". Dodał, że bezpieczeństwo jest priorytetem dla rządów Prawa i Sprawiedliwości. Błaszczak dziękował także wszystkim młodym osobom, które zdecydowały się wstąpić do WOT. Przypomniał, że w 16. Dolnośląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej są już trzy bataliony i właśnie rozpoczyna się formowanie 4. legnickiego batalionu.

Szef MON dziękował również władzom samorządowym za dobrą współpracę. "Szczególnie chciałbym podkreślić dobrą współpracę z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną" - dodał.

Inwestycja się spłaci

Mówił, że podstawową korzyścią uzyskiwaną dzięki tej współpracy jest bezpieczeństwo, ale jednocześnie podkreślał, że potrzebne są inwestycje w koszary. "Infrastruktura wojskowa w Polsce rozbudowuje się, staramy się być elastyczni, szukamy takich rozwiązań, które są niekonwencjonalne i pozwolą nam przyspieszyć proces budowy koszar" - mówił.

Dodał, że LSSE dysponuje nieruchomością i możliwościami budowy koszar. "Wojsko Polskie na przestrzeni kilku lat spłaci tę inwestycję. To jest bardzo rozsądny mechanizm i rzeczywiste przyśpieszenie naszych wspólnych działań. Robimy to dla mieszkańców Legnicy i województwa dolnośląskiego" – mówił Błaszczak.

Dowódca WOT gen. Bryg. Maciej Klisz podkreślił, że w Legnicy brakuje "zasobów infrastrukturalnych dla WOT". "Porozumienie, list intencyjny daje szansę na to, że będziemy mieć koszary. Koszary dla żołnierza to jest drugi dom, tu żołnierz pracuje, służy i odpoczywa, przechowuje swój sprzęt i przygotowuje się od działania" – mówił generał.

Dodał, że w 16. Dolnośląskiej Brygadzie Obrony Terytorialne służy ponad 2 tys. żołnierzy, z czego 10 proc. to żołnierze Legnicy i powiatu legnickiego. Prezes LSSE Przemysław Bożek przypomniał, że 16 lat temu zlikwidowano w Legnicy ostatnią jednostkę wojskową. "W ciągu dwóch, trzech lat wojsko polskie będzie ponownie w Legnicy" – powiedział Bożek.

Utworzenie w Legnicy obiektu szkoleniowego dla wojska jest wspólną inicjatywą LSSE, 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz lokalnych samorządów. Pomysł na utworzenie struktury WOT w Legnicy powstał w 2022 r. Na terenie Legnicy w ciągu dwóch, trzech lat ma powstać hala wykorzystywana na potrzeby stacjonowania i szkolenia batalionu lekkiej piechoty 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Według zapisu listu intencyjnego, obowiązki inwestora w procesie budowy będzie realizować LSEE. Kompleks wojskowy ma składać się m.in. z budynku koszarowo-biurowego, garażu z warsztatem, biura przepustek, wartowni i krytej strzelnicy.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl