Co się działo podczas posiedzenia Kolegium ds. Służb Specjalnych?
Tomasz Siemoniak opublikował w piątek na platformie X komunikat po posiedzeniu Kolegium ds. Służb Specjalnych. Poinformował w nim, że kolegium zapoznało się z informacjami szefów służb specjalnych na temat aktualnych ustaleń dotyczących okoliczności ucieczki byłego sędziego Tomasza Szmydta na Białoruś i jego współpracy z obcym wywiadem.
„Trwają intensywne czynności śledcze polegające na przesłuchaniach, przeszukaniach i zabezpieczaniu materiału dowodowego” – napisano w komunikacie.
Będzie nowelizacja ustawy o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich
Ponadto Tomasz Siemoniak podkreślił, że „kolegium przyjęło do wiadomości założenia nowelizacji ustawy o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich, których intencją jest wyeliminowanie niekonstytucyjnych zapisów i szybkie powołanie komisji pod nadzorem ministra sprawiedliwości”. „Planowane jest przyjęcie projektu przez Radę Ministrów 21 maja br. i skierowanie na najbliższe posiedzenie Sejmu” – wskazał.
Dodał, że kolegium wysłuchało informacji o skierowaniu przez ministra koordynatora służb specjalnych próśb do I prezes Sądu Najwyższego, prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego i prokuratora generalnego o podjęcie współpracy nad nowymi regulacjami w zakresie ochrony informacji niejawnych w wymiarze sprawiedliwości.
„Kolegium zapoznało się z raportem komendanta głównego Straży Granicznej na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej oraz najbliższymi planowanymi działaniami służb państwowych w tym zakresie” – czytamy.
Komisja ds. badania wpływów rosyjskich powstała z inicjatywy PiS
Komisja ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007–2022 powstała z inicjatywy PiS. 30 sierpnia 2023 r. Sejm wybrał jej członków, a 29 listopada - już w nowej kadencji - zaprezentowała ona "raport cząstkowy" i przedstawiła rekomendacje, by Donaldowi Tuskowi, Jackowi Cichockiemu, Bogdanowi Klichowi, Tomaszowi Siemoniakowi, Bartłomiejowi Sienkiewiczowi nie były powierzane stanowiska publiczne odpowiadające za bezpieczeństwo państwa w związku z uznaniem w latach 2010-14 r. rosyjskiej FSB za służbę partnerską. Tego samego dnia Sejm odwołał członków komisji.
Źródło:
