
Romuald Szeremietiew o odwołaniu członków komisji ds. wpływów rosyjskich
Rozmowę z byłym wiceministrem opublikował portal wpolityce.pl. Prof. Romuald Szeremietiew powiedział w nim, że decyzja o odwołaniu członków komisji ds. rosyjskich wpływów, jaką podjął w środę wieczorem Sejm jest „bardzo zła”.
– Tym, którzy źle życzą Polsce, udało się skonstruować mechanizm powodujący coraz większe zamieszanie i bałagan. To bardzo źle rokuje, jeśli idzie o naszą przyszłość państwową. Bardzo źle – ocenił.
Odniósł się także do kwestii, którą odwołani członkowie komisji zajmowali się od momentu jej powołania, czyli współpracy Służby Kontrwywiadu Wojskowego z rosyjską FSB w latach 2010-2014.
– Służba Kontrwywiadu Wojskowego – czyli służba, która powinna zabezpieczać Polskę przed wpływami obcych służb, podpisuje daleko idące porozumienie z Federalną Służbą Bezpieczeństwa – spadkobiercami KGB i NKWD. Obradują pod portretem Dzierżyńskiego. SKW, po pierwsze: zaczyna tę współpracę, nie informując o tym przełożonych. A potem, gdy przełożony, w tym wypadku premier, otrzymuje pismo, wyraża zgodę na tę współpracę – mówił prof. Szeremietiew.
Odtajnione dokumenty
Według byłego wiceministra, takie działania godziły w polskie bezpieczeństwo, a tłumaczenia ówczesnych władz nie przekonują.
– Minister obrony narodowej – bezpośrednio odpowiedzialny za tę służbę, dlatego powinien tę współpracę zaopiniować – jak się okazuje, nic o tym nie wie i mówi: "A, nic się nie stało". Premier twierdzi z kolei, że ma pełne zaufanie do tych panów, którzy tę współpracę tutaj organizowali i podjęli, a nawet – mówi, że FSB nam nie szkodzi. To są rzeczy, które godzą w nasze bezpieczeństwo. Właśnie taki obraz wyłania się z tych przesłuchań: oni nie wiedzieli, nie rozumieli. A jak coś, to prokurator ma sobie zajrzeć do dokumentów i zobaczyć, jak to wszystko jest uregulowane. Niebywałe, naprawdę niebywałe – uważa były wiceszef MON.
Co dalej z komisją ds. rosyjskich wpływów?
W środę wieczorem członkowie Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022 zostali odwołani przez Sejm X Kadencji.
Zanim to miało miejsce, opublikowany został cząstkowy raport z prac tego ciała. Tematem, którym zajmowali się członkowie komisji była współpraca SKW i FSB. Komisja rekomendowała, by premier Donald Tusk oraz ministrowie Jacek Cichocki, Bogdan Klich, Tomasz Siemoniak i Bartłomiej Sienkiewicz w przyszłości nie zajmowali się kwestiami bezpieczeństwa Polski.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Źródło: wpolityce.pl
ag