Takich oficerów wysłała FSB do kontaktów z SKW. Ujawnia to raport komisji ds. badania rosyjskich wpływów

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Komisja zidentyfikowała kilkunastu oficerów FSB oddelegowanych do kontaktów z SKW w latach 2010-2014
Komisja zidentyfikowała kilkunastu oficerów FSB oddelegowanych do kontaktów z SKW w latach 2010-2014 fot. RIA Novosti archive, image #421316 / Andrey Stenin / CC-BY-SA 3.0
Korzystając ze zgody Donalda Tuska podpisano porozumienie między SKW i FSB - to jeden z wątków wyłaniających się z raportu komisji ds. rosyjskich wpływów w Polsce. Komisja zidentyfikowała kilkunastu wysokiej rangi oficerów FSB oddelegowanych do kontaktów z SKW w latach 2010-2014. Jakie nazwiska tam padają?

- FSB skierowała do kontaktów z SKW doświadczonych oficerów sowieckich/rosyjskich służb specjalnych, którzy już wcześniej realizowali zadania operacyjne przeciw Zachodowi, w tym przeciw Polsce. Komisja zidentyfikowała kilkunastu oficerów FSB oddelegowanych do kontaktów z SKW w latach 2010-2014 - czytamy w raporcie komisji ds. rosyjskich wpływów.

Według autorów raportu, wśród oficerów na bliższą uwagę zasługują:

  • Gen. płk Aleksandr Georgiewicz Bezwierhny (ur. 1950 r.) – dyrektor Departamentu Kontrwywiadu Wojskowego/III Służby FSB w latach 2000-2015. W latach 1992-1994 był szefem wywiadu i kontrwywiadu wojskowego Zachodniego Okręgu Wojskowego, w latach 1996-2000 – zastępcą i pierwszym zastępcą dyrektora Departamentu Spraw Wewnętrznych FSB Rosji, w latach 2000-2015 – Szefem Departamentu Kontrwywiadu Wojskowego FSB Federacji Rosyjskiej.
  • Gen. płk Mikołaj Juriew - I Zastępca Departamentu Kontrwywiadu Wojskowego/III Służby FSB. Od 2015 r. pełni funkcję dyrektora tegoż departamentu. Jest absolwentem Wojskowego Instytutu Wojsk Rakietowych w Rostowie.
  • Płk Władimir Juzwik - oficjalny przedstawiciel FSB, radca Ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie w okresie 2010-2014 Obecnie Juzwik pełni funkcję radcy Ambasady Federacji Rosyjskiej w Singapurze. W latach 2010-2014 odbył największą (co najmniej 76) liczbę spotkań z przedstawicielami SKW ze wszystkich przedstawicieli FSB.
  • Płk Siergiej Kumienko – starszy doradca Grupy Konsultantów FSB. Komórka ta jest kontynuacją struktury KGB o nazwie Grupa Konsultantów przy przewodniczącym KGB.
  • Gen. mjr Jurij Szepielenko - Zastępca Departamentu Kontrwywiadu Wojskowego/III Służby FSB, w latach 2003-2005 naczelnik komórki kontrwywiadu wojskowego FSB w 27 Gwardyjskiej Armii Rakietowej we Włodzimierzu.

Komisja ds. badania wpływów Rosji zauważa, że "mimo faktu, że FSB jest następcą KGB dziedziczącym jego modus operandi, kadry i reputację, w dokumentach SKW zbadanych przez Komisję brak śladu rozpoznania struktur i sporządzenia charakterystyk osobowych wyżej wskazanych funkcjonariuszy rosyjskich".

Jak wskazuje w raporcie komisja, jedną z ważnych instancji w FSB jest Zarząd Operacji Kontrwywiadowczych, przemianowany w dniu 11 lipca 2004 r. na Departament Operacji Kontrwywiadowczych. Zajmuje się on prowadzeniem ofensywnej działalności kontrwywiadowczej, wykorzystaniu manipulacyjnych metod pracy operacyjnej oraz penetracji obcych służb specjalnych – głównie wrogich (przez np. odwracanie agentów czy też prowadzenie różnorodnych kombinacji i gier operacyjnych oraz operacji specjalnych). "Celem takich działań jest przejmowanie inicjatywy. Oznacza to, że kontrwywiad ofensywny cały czas poszukuje możliwości atakowania służb specjalnych przeciwnika w celu prowadzenia skutecznej obrony systemu bezpieczeństwa własnego państwa (...) nawet analiza materiałów powszechnie dostępnych uniemożliwia przyjęcie tezy, że SKW mogła być nieświadoma ofensywnej natury, celów i metod działania FSB" - czytamy w raporcie.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl