Spis treści
- To musisz wiedzieć o akcji „Trenuj z wojskiem 6”
- Tak Polacy oceniali potrzebę szkoleń
- Co uczestnik będzie potrafił po szkoleniu?
- Inauguracyjne zajęcia: Warszawa, Leszno, Gdynia
- Harmonogram "Trenuj z wojskiem" – 6. edycja
- I. 5 kwietnia
- II. 12 kwietnia
- III. 26 kwietnia
- IV. 10 maja
- V. 17 maja
- VI. 24 maja
- VII. 31 maja
- VIII. 7 czerwca
- IX. 14 czerwca
- X. 28 czerwca
- XI. 5 lipca
Premier był na przysiędze w 11 Małopolskiej Brygadzie Oborny Terytorialnej - tam nie tylko dziękował świeżo zaprzysiężonym żołnierzom, ale zachęcał do skorzystania z programu „Trenuj z wojskiem”. A to właśnie dziś - 5 kwietnia - ruszyła już 6. edycja tego programu.
Rozpoczęło się od Warszawy, Leszna oraz Gdyni. Później, jednostki wojskowe – co tydzień – będą czekały na chętnych w każdym zakątku kraju. Będzie można się zgłosić na szkolenie m. in. w Poznaniu, Lublinie, Wrocławiu, Bydgoszczy, Białymstoku, Rzeszowie, czy Krakowie. 8-godzinne szkolenia będą prowadzone przez najlepszych instruktorów wojskowych. Publikujemy listę szkoleń.
To musisz wiedzieć o akcji „Trenuj z wojskiem 6”
Potrwa od 5 kwietnia do 5 lipca 2025 r.,
W całej Polsce przewidziano 35 szkoleń w 11 tygodni,
Harmonogram szkoleń oraz lista kontaktowa dostępne będą na stronie Ministerstwa Obrony Narodowej oraz na stronach dowództw i jednostek wojskowych – od wtorku, 18 marca 2025 r.
- Przygotowywany nowy program przeszkoleń wojskowych będzie skierowany do każdego. Będzie specjalny program dla nauczycieli, informatyków, lekarzy. Nie każdy musi kończyć ten sam kurs. My musimy zgrupować nasze umiejętności - powiedział wicepremier i szef Ministerstwa Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.
Tak Polacy oceniali potrzebę szkoleń
O potrzebie szkoleń wojskowych dla Polaków mówi się od dawna. Mówią o tym nie tylko politycy. Zeszłoroczne akcje „Trenuj z wojskiem” cieszyły się wielką popularnością. W poprzednich pięciu edycjach akcji oraz oraz jednej edycji specjalnej, w szkoleniach wzięło udział ponad 28 tys. Polaków. Warto pokreślić, że ponad 98 proc. uczestników wyraża zadowolenie z uczestnictwa w szkoleniu i wskazuje, że spełniło ich oczekiwania. A 99 proc. zamierza polecić je swoim bliskim i znajomym.
Idąc za ciosem, siły zbrojne przygotowały kolejną edycję - już szóstą. Będą to szkolenia dla środowiska cywilnego prowadzone przez wojskowych instruktorów w jednostkach wojskowych. Plan szkolenia zakłada nabycie podstawowych umiejętności związanych z bezpieczeństwem i obronnością – posługiwanie się bronią i strzelanie na trenażerze, przetrwanie, zachowanie podczas alarmów, walkę wręcz, rzut granatem, itd. Dodatkowo, edycja zostanie wzbogacona treściami z pogranicza obrony cywilne, ochrony ludności i zarządzania kryzysowego. Format zakłada szkolenia w całej Polsce. Szkolenia są bezpłatne – dla ochotników. Armia zapewnia wyżywienie. Projekt będzie prowadzony w duchu otwartości na ludzi i elastyczności w szkoleniu. Bazą i jego głównym celem jest dobre doświadczenie uczestników, miło spędzony czas z wojskiem oraz nabycie podstawowych umiejętności i świadomości obronnej. Każde szkolenie kończy wspólne ognisko i grupowe zdjęcie.
Co uczestnik będzie potrafił po szkoleniu?
Znam broń – miałem ją w rękach, wiem jak trzymać, jak załadować, odbezpieczyć, prowadzić ogień – pamiętam jak rozłożyć, zmienić magazynek, etc.,
Umiem przetrwać – wiem jak pozyskać wodę, rozpalić ogień, bytować w pozornie nieprzyjaznym miejscu, za dala od domu,
Umiem się bronić – znam podstawy walki wręcz,
Umiem udzielić 1 pomocy - opatrzyć ranę, zająć się rannym do przybycia profesjonalnych ratowników,
Wiem, jak rzucić granatem i założyć maskę przeciwgazową,
Umiem się zachować w razie ogłoszenia alarmów,
Poradzę sobie z nawigowaniem - za pomocą kompasu, busoli, mapy
Zobaczyłem wojsko od środka – wiem co to profesjonalizm i mam pozytywne nastawienie
Przede wszystkim takie szkolenie daje możliwość przeżycia doświadczenia, jest wstępem być może do bardziej zaawansowanej formy służby wojskowej (zawodowej, dobrowolnej czy terytorialnej) – na pewno pozwoli zachować dobre wspomnienia, nauczyć się umiejętności przydatnych dla siebie i bliskich, pozwalających się bronić.
Na 8-godzinne szkolenie można się zgłosić w każdej chwili i w dowolny sposób – wystarczy imię, nazwisko, wiek i kontakt. Wojsko zaprasza chętnych w wieku od 15 do 65 lat z polskim (tylko) obywatelstwem. Wojsko zapewnia: szkolenie, ubezpieczenie, wyżywienie, ale też świetną, sobotnią rozrywkę i przygodę z Wojskiem Polskim.
Inauguracyjne zajęcia: Warszawa, Leszno, Gdynia
Na inauguracyjne, kwietniowe zajęcia ochotnicy będą mogli zapisać się w Warszawie, Lesznie oraz Gdyni. Wybrane jednostki wojskowe co tydzień będą czekały na wszystkich chętnych, praktycznie w każdym zakątku kraju. Od dzisiaj można zgłosić się na szkolenie m.in. w Poznaniu, Lublinie, Wrocławiu, Bydgoszczy, Białymstoku, Rzeszowie, czy Krakowie.
8-godzinne szkolenia będą prowadzone przez najlepszych instruktorów wojskowych, którzy wprowadzają uczestników w tematy strzelania, rzutu granatem, walki wręcz, pierwszej pomocy w warunkach polowych, przetrwania w terenie, schronienia, reagowania na alarmy i wielu innych. Nie zabraknie też części integracyjnej i poczęstunku wojskowego. W każdą sobotę, przez 11 tygodni ochotnicy będą mogli trenować w różnych jednostkach w kraju. Już teraz można zapisać się na ten dzień do pancerniaków, terytorialsów, spadochroniarzy, marynarzy, logistyków, ale także do akademii wojskowych, czy do wojskowego centrum szkoleniowego. Szczegóły są na tej stronie.
Harmonogram "Trenuj z wojskiem" – 6. edycja
I. 5 kwietnia
Warszawa – 1. Warszawska Brygada Pancerna
Leszno – 4. Pułk Przeciwlotniczy
Gdynia – Akademia Marynarki Wojennej
II. 12 kwietnia
Poznań – Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych
Lublin – 19. Brygada Zmechanizowana
III. 26 kwietnia
Wrocław – Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych
Bydgoszcz – 1. Brygada Logistyczna
Opole – 10. Brygada Logistyczna
IV. 10 maja
Rzeszów – 21. Brygada Strzelców Podhalańskich
Dęblin – Lotnicza Akademia Wojskowa
Grupa – Centrum Szkolenia Logistyki Grupa
Kraków – 6. Brygada Powietrznodesantowa
V. 17 maja
Toruń – Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia
Żagań – 34. Brygada Kawalerii Pancernej
Ustka – Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej
Zegrze – Szkoła Podoficerska SONDA
VI. 24 maja
Świnoujście – 8. Flotylla Obrony Wybrzeża
Międzyrzecz – 17. Brygada Zmechanizowana
Wrocław – Akademia Wojsk Lądowych
VII. 31 maja
Suwałki – 14. Pułk Przeciwpancerny
Bolesławiec – 23. Pułk Artylerii
Gdynia – 7. Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej
VIII. 7 czerwca
Białystok – 18. Pułk Rozpoznawczy
Kielce – 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej
IX. 14 czerwca
Tomaszów Maz. – 25. Brygada Kawalerii Pancernej
Warszawa – Wojskowa Akademia Techniczna
Bydgoszcz – 1. Brygada Logistyczna
Opole – 10. Brygada Logistyczna
Grupa – Centrum Szkolenia Logistyki Grupa
X. 28 czerwca
Gliwice – 6. Brygada Powietrznodesantowa
Toruń – 8. Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej
Bielsko Biała – 6. Brygada Powietrznodesantowa
XI. 5 lipca
Warszawa – 1. Warszawska Brygada Pancerna
Kraków – 6. Brygada Powietrznodesantowa
Kraków – 11. Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej