Miejski radny jest zdziwiony, że w XXI wieku mieszkańcom Wrocławia przychodzi się mierzyć z takimi problemami. Dotychczasowe dezynfekcje i kroki podejmowane przez gminę Wrocław nie dają oczekiwanego rezultatu. Miejski radny podkreśla, że mieszkańcy liczą się z tym, że trzeba będzie ich wykwaterować z budynku, ale mają już dość uciążliwego problemu.
Pluskwa domowa posiada potwierdzoną naukowo unikalną cechę. Jest nią nabywanie odporności na środki biobójcze. Pluskwa jako owad krwiopijny, w zależności od ilości spożytego pokarmu (krwi), przybiera barwę od słomkowej do brunatno-czerwonej. Pluskwa nie posiada skrzydeł, nie fruwa. Podczas jednego posiłku pluskwa kłuje kilkakrotnie. Krew pije przez 1-15 minut (najczęściej jednak od 3 do 5 minut). Ilość pobranej krwi może przewyższać nawet ciężar pasożyta.
Pluskwy wędrują po rurach i ścianach a także przewodami wentylacyjnymi w budynkach wielomieszkaniowych. Konieczne jest zatem staranne uszczelnianie wszystkich szpar i otworów np. sylikonem czy gipsem w miejscach gdzie przechodzą rury c.o. i gazowe w stropach i posadzkach.
Pluskwy przywozimy z podróży, bywają w wielu środkach transportu: w pociągach, w samolotach, autokarach na długich trasach, z taksówek. Mogą również znajdować się w wielu popularnych miejscach przebywania zbiorowego ludzi. Szczególnie w tych miejscach gdzie spędzamy określony czas - siedząc. Do tych obiektów zaliczyć można kina, teatry, poczekalnie, przychodnie zdrowia itp.