We Wrocławiu, na tle Polski, ryzyko zakażenia się wirusem HIV jest bardzo duże. Pod tym względem stolica Dolnego Śląska zajmuje drugie miejsce po Warszawie. Zdaniem specjalistów, przyczyn niepokojących statystyk należy szukać w kilku zjawiskach.
- Pewną rolę odgrywa nieco inna niż w pozostałych regionach Polski mentalność, może większa otwartość Dolnoślązaków. Nie bez znaczenia jest bliskość granic. Część zakażonych z grupy MSM, czyli mężczyzn mających kontakty seksualne z mężczyznami, to osoby, które miały te kontakty za granicą, np. w Berlinie - mówi dr Łukasz Łapiński z Wrocławskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Wykluczonych i Zagrożonych Wykluczeniem Społecznym „Podwale Siedem”.
- Ale z drugiej strony statystyki te mogą wynikać z dużej świadomości ludzi, którzy się badają. A także z dużej dostępności badań. Dolny Śląsk to jedyne województwo, gdzie jest aż 6 punktów diagnostycznych w kierunku HIV i AIDS. Nie tylko we Wrocławiu, także w Legnicy, Wałbrzychu, Jeleniej Górze i Zgorzelcu.
Najbardziej niepokojący jest jednak fakt, że liczba zakażeń wirusem HIV i zachorowań na AIDS rośnie. Lekarze mówią, że jest to m.in. efekt braku lęku przed wirusem HIV, z którym dzięki nowoczesnym lekom można żyć długo. Co ciekawe, nowa fala zakażeń wirusem HIV nie bierze się z niewiedzy. - Dziś wiedza o tym, jakie są drogi zakażenia HIV, jest bardzo duża. Mamy już pokolenie pacjentów urodzonych w latach 90., które o HIV słyszało od zawsze - zauważa lekarz z Uniwersytetu Medycznego.
- Problemem jest nie tyle brak informacji, ile konieczność zmiany myślenia osób podejmujących ryzykowne zachowania seksualne. Najlepszą formą profilaktyki jest abstynencja seksualna, ale wiadomo, że dla wielu jest trudna do osiągnięcia – dodaje.
Trzeba zatem promować bezpieczniejsze zachowania, tj. korzystanie z prezerwatyw oraz uprawiania seksu bez środków psychoaktywnych.
W połowie lutego we Wrocławiu ruszą pierwsze warsztaty, mające pomóc ludziom z grup ryzyka zmienić styl życia. Chodzi o osoby heteroseksualne, utrzymujące kontakty seksualne z przygodnymi partnerami, a także homoseksualne, jak i te, które praktykują tzw. chemsex (seks połączony z braniem narkotyków mających zwiększyć doznania).
Bezpłatne warsztaty dla 160 osób organizuje stowarzyszenie „Podwale Siedem”. Chętni powinni skontaktować się z dr. Łukaszem Łapińskim, pisząc mejl na adres: [email protected].