Piłki mistrzostw świata: początek
Pierwsze mistrzostwa świata w piłce nożnej odbyły się w 1930 roku w Urugwaju. Od tego czasu przez 36 lat futbolówki na kolejnych mundialach był jednokolorowe. Piłki mistrzostw świata zmieniły się dopiero w roku 1970 na mundialu w Meksyku. To właśnie podczas turnieju Mexico '70 po raz pierwszy futbolówka była biało-czarna. Piłka Telstar stworzyła najbardziej klasyczny w historii futbolu wygląd podstawowego atrybutu piłkarzy.
Nowa epoka
Piłki mistrzostw świata zaczęły się powoli zmieniać. Pojawiały się wzory i napisy, ale aż do 1994 roku futbolówka pozostawała biało-czarną "biedronką". Mistrzostwa świata we Francji w 1998 roku były jednak znaczącym krokiem w ewolucji mundialowej piłki. "Tricolores" była biało-niebieska ze względu na chęć podkreślenia miejsca rozgrywania turnieju - kolor niebieski widnieje na francuskiej fladze.
Piłki mundialu: azjatycki przełom
Piłka, którą kopano na mundialu w Korei i Japonii w 2002 roku "poszła" jeszcze dalej. Wprowadzono zupełnie inny niż dotychczasowy styl - nowoczesny i kolorowy. Przy kolejnych modelach już nie bano się zmian. Teamgeist (Niemcy 2006) i Jabulani (RPA 2010) to piłki mistrzostw świata, które również wyróżniały się oryginalnością.
Brazuca, czy futbol wraca do domu
Wraca w niezwykle fikuśnym i pełnym radości i kolorów stylu. Barwny wzór Brazuki ma przypominać popularne w Brazylii bransoletki życzeń i kojarzyć się z karnawałem i dobrą zabawą. Bo przecież mundial w stylu Canarinhos to święto. Należy celebrować to wydarzenie.
Al Rihla - najszybsza piłka w historii mundiali
Z języka arabskiego oznacza podróż. Najnowsza mundialowa futbolówka inspirowana jest kulturą, architekturą, tradycyjnymi łodziami oraz flagą Kataru. Została zaprojektowana z myślą o osiąganiu najwyższych prędkości. To najszybszą piłką w historii mundiali - przekonują jej twórcy.
Stadiony na MŚ 2022 w Katarze. Gdzie zagrają Polacy?
