KARTY DO GŁOSOWANIA WYBORY 2018 - JAK GŁOSOWAĆ?
Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) określiła wzory kart do głosowania w wyborach do rad gmin (miast), powiatów oraz sejmików województw oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Są to karty w postaci tzw. płachty. Mają one rozmiary od A4 do A2. W zależności od tego, kto przy jej pomocy będzie wybierany - będą się różnić wielkością. Będą też w różny sposób zadrukowane. Wszystkie będą wydrukowane na białym papierze, ale nazwiska kandydatów znajdą się na tłach o różnych kolorach.
Na karcie do głosowania w wyborach do rad gmin i miast nazwiska kandydatów wydrukowane są na szarym tle, w wyborach do rad powiatów - na żółtym tle, sejmików województw - na niebieskim tle, a w wyborach wójta, burmistrza, prezydenta miasta - na różowym tle.
W zależności od tego, gdzie mieszka wyborca, dostaje on trzy lub cztery karty do głosowania. Trzy w miastach na prawach powiatu - bo wybierać będą radnych miasta, prezydenta i radnych sejmiku województwa.
Pozostali wyborcy dostaną cztery karty, bo oprócz tego, że wybierać będą radnych gminy (miasta), wójta (burmistrza lub prezydenta), radnych sejmiku, to zdecydują także o obsadzie rady swojego powiatu.
Przykładowe wzory kart do głosowania znajdziesz w naszej galerii
Wybory 2018. Karty do głosowania [JAK GŁOSOWAĆ, JAKIE KARTY ...
Jak zagłosować, by głos był ważny?
Państwowa Komisja Wyborcza informuje:
- w wyborach radnych w gminach i miastach do 20 tys. mieszkańców, które przeprowadzane są w okręgach jednomandatowych, postaw tylko jeden znak „x” w kratce z lewej strony przy nazwisku tylko jednego kandydata
- w wyborach do rad gmin i miast powyżej 20 tys. mieszkańców, wyborach do rad powiatów i sejmików województw, postaw tylko jeden znak „x” w kratce z lewej strony przy nazwisku tylko jednego kandydata z tylko jednej listy kandydatów
- w wyborach wójta, burmistrza lub prezydenta miasta postaw tylko jeden znak „x” z lewej strony przy nazwisku tylko jednego kandydata.
Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że znak „x” to co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki.