Wybory 2019. Rozpoczyna się sezon wieszania plakatów. Ile kosztuje zaklejenie miasta?

red.
Fot. Wojciech Barczyński
Wybory 2019. Jest już pewne, że 13 października odbędą się wybory parlamentarne. Wkrótce, niemal w każdym miejscu Warszawy pojawią się plakaty wyborcze. Możliwe będzie także sytuowanie reklam wyborczych na terenach dysponowanych przez Zarząd Dróg Miejskich takich jak: mosty, wiadukty, estakady, kładki dla pieszych. ZDM podał tegoroczne ceny. Ile kosztuje zaklejenie miasta twarzami polityków? Szczegóły poniżej.

Wybory 2019. Rozpoczyna się sezon wieszania plakatów

Jak tłumaczy ZDM, dopuszcza się umieszczanie materiałów wyborczych na zewnętrznej stronie balustrad nad jezdnią z ruchem w kierunku obiektu inżynierskiego, a w przypadku ulicy z jedną jezdnią, możliwe będzie umieszczanie reklam wyborczych nad całą ulicą. Z jednym zastrzeżeniem - wysokość banneru nie może przekraczać 1 metra.

CZYTAJ TAKŻE: Wybory do Sejmu: Poznaliśmy wszystkie „jedynki” na listach

Umieszczenie banneru nie może powodować przesłaniania znaków drogowych, sygnalizatorów świetlnych oraz innych urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego, reklamy nie mogą być umieszczane na tej części kładki, wiaduktu na której znajdują się ekrany. Banery mogą być zamontowane jedynie za pomocą plastikowych obejm niepowodujących niszczenia powłok malarskich.

W celu umieszczenie reklamy wyborczej na ww. obiektach inżynierskich, należy złożyć wniosek do Zarządu Dróg Miejskich o wydanie zezwolenia na zajęcie pasa drogowego. Wniosek powinien zawierać: nazwę i siedzibę komitetu wyborczego, występującego o zajęcie pasa drogowego, plan sytuacyjny z zaznaczoną lokalizacją reklamy wyborczej, planowany okres umieszczenia reklamy wyborczej, wymiary baneru reklamowego oraz podpis pełnomocnika finansowego komitetu wyborczego.

Reklama wyborcza w Warszawie - ile to kosztuje?

Opłatę za zajęcie pasa drogowego ustala się jako iloczyn liczby metrów kwadratowych powierzchni reklamy, liczby dni zajmowania pasa drogowego i stawki opłaty za umieszczenie 1 metra kwadratowego reklamy.

CZYTAJ TAKŻE: Wybory parlamentarne 2019. Zatwierdzono skład opolskiej listy PSL. Jest pięciu przedstawicieli Kukiz'15. Na czele Paweł Kukiz

Bez względu na liczbę godzin zajęcia pasa drogowego w ciągu jednego dnia, dzienną stawkę opłaty pobiera się w pełnej wysokości. Za umieszczenie reklamy w liniach granicznych pasa drogowego, stawkę należnej opłaty ustala się jak za zajęcie pasa drogowego drogi danej kategorii.

Stawki za 1 mkw. reklamy o powierzchni:

nie przekraczającej 3 mkw:

  • droga krajowa – 4,10 zł
  • droga wojewódzka – 2,80 zł
  • droga powiatowa – 2,50 zł

przekraczającej 3 mkw do 9 mkw włącznie:

  • droga krajowa – 5,65 zł
  • droga wojewódzka – 4,10 zł
  • droga powiatowa – 3,70 zł

przekraczającej 9 mkw:

  • droga krajowa – 6,25 zł
  • droga wojewódzka – 4,45 zł
  • droga powiatowa – 3,95 zł

O otrzymaniu zezwolenia decyduje kolejność złożonych kompletnych wniosków. Po wyborach komitety, które skorzystają z przestrzeni należącej do ZDM, będą miały 30 dni na usuniecie reklam.

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl