Wybory prezydenckie 2020. Kiedy się odbędą? W jakiej formie? Pytania i odpowiedzi [PORADNIK]

Jakub Oworuszko
Jakub Oworuszko
Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press
Wybory prezydenckie nie odbędą się 10 maja - tak naprawdę to jedyna pewna informacji, choć jej konsekwencje nie są do końca znane. Pytań jest wiele - próbujemy odpowiedzieć na najważniejsze. Sami prawnicy mają mnóstwo wątpliwości, mówią o sytuacji bez precedensu.

Czy w niedzielę 10 maja odbędą się wybory prezydenckie?

Nie. Wynika to z kompromisu zawartego w czwartek przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i lidera Porozumienia Jarosława Gowina. PiS przekonuje, że wybory nie odbędą się 10 maja z winy opozycji i Senatu, który wykorzystał maksymalny czas (30 dni) do pracy nad ustawą o głosowaniu korespondencyjnym. Kilka dni temu szef PKW przyznał, że wybory 10 maja nie mogą się odbyć "z przyczyn prawnych i organizacyjnych".

Czy w weekend będzie obowiązywała cisza wyborcza?

Teoretycznie tak, ponieważ formalnie niedzielne wybory nie zostały odwołane. Cisza wyborcza ma więc obowiązywać od północy w piątek do godz. 20 w niedzielę. Głos w tej sprawie powinna zabrać Państwowa Komisja Wyborcza. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że PKW czeka na decyzję rządu o ewentualnym zawieszeniu ciszy wyborczej.

Kiedy kończy się kadencja prezydenta Andrzeja Dudy?

6 sierpnia 2020, dlatego nowy prezydent musi zostać wybrany i zaprzysiężony przed tym terminem.

Jakie będą konsekwencje prawne?

Zgodnie z założeniami porozumienia zawartego przez Kaczyńskiego i Gowina, "po upływie terminu 10 maja 2020 r. oraz przewidywanym stwierdzeniu przez Sąd Najwyższy nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, Marszałek Sejmu RP ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie". Sąd Najwyższy ma 30 dni na podjęcie decyzji.

Czy SN może odnieść się do czegoś, co nie miało miejsca?

- W mojej ocenie Sąd Najwyższy nie może stwierdzić ważności lub nieważności wyborów, skoro ich nie było - ocenił w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press konstytucjonalista, dr hab. Ryszard Piotrowski. - Sąd Najwyższy nie może działać na zamówienie dwóch prezesów partii politycznych - podkreślił.

Kiedy odbędą się wybory prezydenckie?

Wszystko zależy od tego, kiedy (i czy) Sąd Najwyższy wyda postanowienie ws. ważności (lub nieważności) wyborów z 10 maja.

  • Od chwili ogłoszenia wyniku wyborów przez PKW (prawo nie precyzuje, ile czasu ma na to PKW, czasem liczenie głosów trwało nawet kilka dni, w tym przypadku decyzja mogłaby być znana już w poniedziałek 11 maja) Sąd Najwyższy ma 30 dni na podjęcie uchwały ws. wyborów.
  • Po decyzji SN marszałek Sejmu będzie miała 14 dni na wyznaczenie nowego terminu wyborów.
  • Wybory prezydenckie będą musiały odbyć się w dniu wolnym od pracy w ciągu 60 dni od decyzji SN.
  • Politycy PiS mówią o jednej z niedziel w czerwcu lub lipcu. Nieoficjalnie padł też termin 12 lipca.
  • Do 55 dni przed dniem wyborów muszą zostać utworzone komitety wyborcze.
  • Do 45 dni przed wyborami muszą zostać zgłoszeni kandydaci w wyborach na prezydenta.

Jak wyliczył prawnik Patryk Wachowiec, najszybciej wybory mogą odbyć się 19 lipca.

W jakiej formie zostaną przeprowadzone wybory prezydenckie?

Ze względu na epidemię wybory mają odbyć się w formie korespondencyjnej przy udziale Poczty Polskiej. "Pakiety wyborcze trafią do wyborców 7 dni przed wyborami, tak, żeby można było ich użyć i zagłosować w trybie korespondencyjnym w dniu wyborów" - wyjaśniał w czwartek w RMF wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, który zaznaczył, że nie będzie wymagane pisemne potwierdzenie odebrania pakietu wyborczego. Pakiety wyborcze - kartę do głosowania oraz oświadczenie - wyborcy będą wrzucać do skrzynek pocztowych ustawionych przed lokalami wyborczymi. Następnie pakiety zostaną przewiezione przez pocztowych konwojentów do komisji wyborczych. Członkowie komisji rozdzielą oświadczenia i karty do głosowania. Następnie karty trafią do urn, a później zostaną przeliczone.

Kto zorganizuje wybory korespondencyjne?

Państwowa Komisja Wyborcza. "Tych wyborów nie organizuje żaden polityk, ani poczta. Poczta jest tylko dostarczycielem pakietów wyborczych i tą instytucją, która je następnie odbiera" - wyjaśniał Jacek Sasin.

Czy zostaną wydrukowane nowe karty do głosowania? Co ze starymi?

Wicepremier Jacek Sasin twierdzi, że w głosowaniu zostaną wykorzystane już przygotowane pakiety wyborcze. Sytuacja się skomplikuje, gdy w wyborach weźmie udział nowy kandydat, którego nazwiska nie ma na już wydrukowanych kartach do głosowania. Sasin nie chce zdradzić, ile kosztowało przygotowanie pakietów. "Poinformuję o tym, gdy będę mógł. Gdy minister spraw wewnętrznych zawrze umowę z PWPW, a ministerstwo kierowane przeze mnie – z Pocztą Polska, będziemy mogli mówić o koszach" - przyznał. Opozycja już zapytała o koszty całej operacji, które najpewniej sięgną milionów złotych.

Na jakiej podstawie zostaną przeprowadzone wybory prezydenckie?

Na podstawie przyjętej w czwartek (7 maja) przez Sejm "ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r." Ustawa będzie jeszcze nowelizowana - zmiany zapowiedział Jarosław Gowin. - Już dziś rozpoczną prace eksperci, którzy przygotują głęboką nowelizację ustawy o głosowaniu korespondencyjnym, nowelizację w której nacisk będzie położony na zwiększenie roli, właściwie przywrócenie roli PKW oraz szczególną troską otoczymy zasady powszechności i tajności wyborów - wyjaśniał Gowin.

Kto wystartuje w wyborach prezydenckich w nowym terminie?

Partie deklarują, że wystawią tych samych kandydatów. Zgodnie z zapowiedziami polityków PiS, kandydaci nie będą musieli ponownie zbierać podpisów (min. 100 tys.) pod swoimi kandydaturami - mowa jest o "prawach nabytych". Udział w wyborach będą mogli wziąć nowi kandydaci. Szczegóły będą znane w najbliższych tygodniach.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

r
rew

Bałagan, jak to w PiSie. Państwo z tektury.

G
Gość

Der Spiegel: Wobec nieprzewidywalnego rozwoju epidemii, najbliższe wybory w Niemczech... korespondencyjne

https://www.tysol.pl/a47613-Der-Spiegel-Wobec-nieprzewidywalnego-rozwoju-epidemii-najblizsze-wybory-w-Niemczech-korespondencyjne

G
Gość
7 maja, 13:34, Agni:

Cześć! Nazywam się Agnieszka, mam 23 lata. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - loveto.one/agni

7 maja, 14:09, Gość:

Skontaktuj się z kandydatem Lewicy na prezydenta kraju, być może zmieni swoją orientację

Lepoej niech kaczynsliemu zrobi dobrze. Moze przy okazji na zawal zejdzie.

Dymanie kota czy am swoich wiernych piesków to nie to samo

G
Gość
7 maja, 13:34, Agni:

Cześć! Nazywam się Agnieszka, mam 23 lata. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - loveto.one/agni

Skontaktuj się z kandydatem Lewicy na prezydenta kraju, być może zmieni swoją orientację

Wróć na i.pl Portal i.pl