Wybory samorządowe 2024. Jak wybiera się prezydenta miasta?

Damian Kelman
Damian Kelman
Wybory samorządowe 2024 - jak wybiera się prezydenta miasta?
Wybory samorządowe 2024 - jak wybiera się prezydenta miasta? Andrzej Banas / Polska Press
Wybory samorządowe w Polsce odbędą się w kwietniu 2024 roku. Obywatele wskazywać będą swoich kandydatów do rad miast, sejmików województwa, ale też organ wykonawczy. W gminie jest to wójt, w małych miastach burmistrz, a w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców prezydent. Jak przebiega procedura wyboru prezydenta, burmistrza i wójta w wyborach samorządowych w Polsce?

Spis treści

Wybory prezydenta miasta

Wybory samorządowe na prezydenta miasta to wydarzenie o fundamentalnym znaczeniu dla lokalnej demokracji, pozwalające mieszkańcom decydować o przyszłości ich społeczności. Prezydent miasta, jako głowa organu wykonawczego, pełni kluczową rolę w kształtowaniu polityki miejskiej i realizacji projektów mających na celu poprawę jakości życia obywateli. W ramach naszego cyklu "Kto może kandydować?", przedstawiamy niezbędne informacje dla tych, którzy rozważają kandydowanie na to prestiżowe stanowisko. Zrozumienie procesu wyborczego, kwalifikacji wymaganych od kandydatów oraz obowiązków związanych z funkcją prezydenta miasta jest kluczowe dla prowadzenia skutecznej kampanii i przyszłej skutecznej kadencji.

Kwalifikacje kandydatów

Kandydować na prezydenta miasta może każdy obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 25 lat. Kandydat nie jest zobowiązany do stałego zamieszkiwania na obszarze danej gminy, co umożliwia szerszy wybór liderów zdolnych do zarządzania miastem. Niemniej jednak istnieją pewne wykluczenia prawne – kandydat nie może być pozbawiony praw publicznych, być ubezwłasnowolniony lub pozbawiony praw wyborczych przez Trybunał Stanu. Również osoby skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe są wyłączone z możliwości kandydowania. Te wymogi mają na celu zapewnienie, że kandydaci na to odpowiedzialne stanowisko są osobami o nienagannej przeszłości i zaufaniu publicznym.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Procedura zgłaszania kandydatur

Prawo zgłaszania kandydatów na prezydenta miasta przysługuje komitetom wyborczym, które zarejestrowały listy kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów wyborczych danej gminy. Jest to istotne, ponieważ zapewnia, że kandydat na prezydenta ma poparcie w radzie miasta, co jest niezbędne do skutecznego zarządzania gminą. Kandydatów należy zgłosić najpóźniej 25 dni przed wyborami, a kandydatura musi być poparta przez odpowiednią liczbę mieszkańców. W przypadku, gdy tylko jeden kandydat zgłosi swoją kandydaturę i nie uzyska odpowiedniej liczby głosów, to rada gminy dokona wyboru w głosowaniu tajnym. Procedura ta zapewnia, że każde miasto ma szansę na wybór kompetentnego i zaakceptowanego przez większość lidera.

Obowiązki i zakres działania prezydenta miasta

Prezydent miasta odpowiada za realizację uchwał rady gminy oraz zarządzanie mieniem komunalnym. Do jego zadań należy przygotowywanie projektów uchwał, opracowywanie programów rozwoju, określanie sposobu wykonywania uchwał, gospodarowanie mieniem komunalnym i wykonywanie budżetu. Prezydent miasta jest także odpowiedzialny za zatrudnianie i zwalnianie kierowników gminnych jednostek organizacyjnych. Jako reprezentant miasta na zewnątrz i lider kierujący bieżącymi sprawami, prezydent musi wykazywać się nie tylko umiejętnościami zarządczymi, ale również zdolnością do budowania relacji i komunikacji z mieszkańcami oraz innymi organami władzy.

Przebieg wyborów

Wybory prezydenta miasta są organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą i lokalnych komisarzy wyborczych, a przeprowadzane przez komisje wyborcze na poziomie gmin. Kandydat, który uzyska więcej niż połowę ważnych głosów w pierwszej turze wyborów, zostaje wybrany na prezydenta. Jeśli to się nie uda, przeprowadza się drugą turę wyborów, w której biorą udział dwaj kandydaci z największą liczbą głosów. W przypadku remisu, losowanie przeprowadzone przez gminną komisję wyborczą decyduje o wyniku wyborów.

Kandydat na prezydenta miasta nie może jednocześnie kandydować na inne stanowiska w różnych gminach, do rady powiatu czy sejmiku województwa. W przypadkach wyjątkowych, kiedy w wyborach startuje tylko jeden kandydat, to rada gminy dokonuje wyboru prezydenta w głosowaniu tajnym. Kandydat może startować tylko w jednej gminie, co ma na celu zapewnienie pełnego zaangażowania w sprawy konkretnej społeczności.

Wybory prezydenta miasta są ważnym procesem, który wymaga od kandydatów nie tylko spełnienia określonych kryteriów, ale także zaangażowania i gotowości do służenia społeczności. Zachęcamy potencjalnych kandydatów do dokładnego zapoznania się z procedurami wyborczymi i rozważenia kandydowania, aby aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu przyszłości miasta. Każdy głos ma znaczenie, a wybory są okazją do wyrażenia poparcia dla kandydatów, którzy najlepiej reprezentują interesy mieszkańców.

Wybory samorządowe na prezydenta - najważniejsze pytania

1. Kto może kandydować na prezydenta miasta?

Na prezydenta miasta może kandydować obywatel polski, który w dniu wyborów ma co najmniej 25 lat i posiada prawo wybierania. Kandydat nie może być pozbawiony praw publicznych, ubezwłasnowolniony, pozbawiony praw wyborczych przez Trybunał Stanu ani skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne.

2. Jak zgłasza się kandydaturę na prezydenta miasta?

Kandydaturę na prezydenta miasta zgłasza komitet wyborczy, który zarejestrował listy kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów wyborczych danej gminy, a zgłoszenia dokonuje się najpóźniej 25 dni przed wyborami.

3. Jakie są główne obowiązki prezydenta miasta?

Prezydent miasta odpowiada za wykonywanie uchwał rady gminy, gospodarowanie mieniem komunalnym, opracowywanie programów rozwoju, wykonywanie budżetu oraz reprezentowanie miasta na zewnątrz. Jest także odpowiedzialny za kierowanie bieżącymi sprawami gminy.

4. W jaki sposób przebiegają wybory prezydenta miasta?

Wybory prezydenta miasta są powszechne, równe, bezpośrednie i odbywają się w głosowaniu tajnym. Kandydat wygrywa, jeśli otrzyma ponad połowę ważnych głosów. W przypadku braku takiej większości organizowana jest druga tura wyborów z udziałem dwóch kandydatów z największą liczbą głosów.

5. Jakie są ograniczenia dotyczące kandydowania na prezydenta miasta?

Kandydat na prezydenta miasta nie może równocześnie kandydować na inne stanowiska w różnych gminach, do rady powiatu czy sejmiku województwa. Nie może też łączyć funkcji prezydenta z funkcją wójta lub zastępcy wójta w innej gminie, zatrudnieniem w administracji rządowej oraz z mandatem posła lub senatora.

Ted

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl