Spis treści
- Ustawa o wychowaniu patriotycznym. PSL zapowiedział projekt
- Jakie jest stanowisko MEN ws. ustawy o wychowaniu patriotycznym? Wiceministra tłumaczy
- Zmiany w szkołach. Klasy I-III będą uczone udzielania pierwszej pomocy
- Nowa lista lektur
- Projekt ustawy o wychowaniu patriotycznym. Oto szczegóły
- PSL o „rewolucji - czy to lewackiej, czy prawackiej”
Ustawa o wychowaniu patriotycznym. PSL zapowiedział projekt
Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział w sobotę projekt ustawy o wychowaniu patriotycznym, aby – jak mówił – „zapobiec jakiejkolwiek rewolucji – czy to lewackiej, czy prawackiej”. Chodzi m.in. o przepisy normujące kanony historyczne i literackie w polskiej szkole, a także np. edukację krajoznawczą.
Jakie jest stanowisko MEN ws. ustawy o wychowaniu patriotycznym? Wiceministra tłumaczy
Wiceministra Katarzyna Lubnauer (KO) pytana przez i.pl o to, jakie jest stanowisko Ministerstwa Edukacji w tej sprawie i czy projekt takiej ustawy jest potrzebny, odpowiedziała, że „przede wszystkim zastanawia się czy pan prezes Kosiniak-Kamysz czytał kierunki polityki oświatowej, które co roku przygotowuje Ministerstwo”. – W kierunkach na rok 2024-2025 bardzo wyraźnie wskazaliśmy m.in. wychowanie patriotyczne oraz wychowanie obywatelskie, a także wychowanie proobronne. Kształtowanie postaw patriotycznych jest dla MEN i całego rządu premiera Donalda Tuska bardzo ważnym zadaniem, które realizujemy i będziemy nadal konsekwentnie realizować – podkreśliła.
Wiceszefowa resortu edukacji przypomniała, że „jedną z pierwszych propozycji ministry edukacji Barbary Nowackiej było przeprowadzenie – właśnie we współpracy z MON – przedsięwzięcia pt. Edukacja z Wojskiem”. – W minionych miesiącach tysiące uczniów z całej Polski poznawało zasady reagowania na sytuacje kryzysowe i różnego rodzaju zagrożenia. Edukacja z Wojskiem będzie kontynuowana, bo zależy nam na budowaniu postaw patriotycznych, współodpowiedzialności za siebie nawzajem i za Polskę – tłumaczyła.
Zmiany w szkołach. Klasy I-III będą uczone udzielania pierwszej pomocy
Katarzyna Lubnauer poinformowała, że „w przyszłym roku dzieci z klas I-III szkoły podstawowej będą uczone udzielania pierwszej pomocy”. – To z pewnością istotny aspekt budowania cywilnej odporności na zagrożenia. Także w starszych klasach szkoły podstawowej wychowawcy mają dopisane do katalogu spraw, którymi mogą się zająć na zajęciach wychowawczych właśnie pierwszą pomoc – wskazała.
Wiceministra przekazała również, że „w 2025 roku do szkół wejdzie zarówno edukacja zdrowotna, gdzie również pierwsza pomoc będzie ważnym elementem, jak również edukacja obywatelska uwzględniająca tematy ojczyzny, państwa, patriotyzmu”. – Odpolityczniliśmy szkołę, żeby żadna rewolucja jej już nie zagroziła. Zmiany, które wprowadzamy wynikają z konsultacji z ekspertami, a nie ideologami – dodała.
Nowa lista lektur
Mówiąc zaś o nowej liście lektur przypomniała, że „była ona wypracowana w szerokich konsultacjach”. – Uszczuplenie listy lektur to szansa, że młodzież będzie w końcu czytała wielką polską literaturę, a nie tylko udawała, że czyta. Dodam, że po tych zmianach, po raz pierwszy w wykazie lektur została konkretnie wskazana „Rota” Marii Konopnickiej – podkreśliła.
Katarzyna Lubnauer dopytywana, czy w obliczu tego, co mówi, można wnioskować, że projekt ustawy o wychowaniu patriotycznym, który zapowiedział PSL, jest bezprzedmiotowy, mówiła, że nie widziała jeszcze tego projektu ustawy, więc trudno powiedzieć. – Natomiast myślę, że gdyby pan prezes Kosiniak-Kamysz głębiej zainteresował się tym, co się w edukacji realnie dzieje, to zobaczyłby, że wiele z rzeczy, które uważa za ważne dla polskiej szkoły, jest już realizowanych – zaznaczyła.
Projekt ustawy o wychowaniu patriotycznym. Oto szczegóły
Projekt ustawy o wychowaniu patriotycznym zapowiedział w sobotę wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz podczas Rady Naczelnej PSL. Tłumaczył, że chodzi m.in. o przepisy normujące kanony historyczne i literackie w polskiej szkole, a także np. edukację krajoznawczą.
Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że „wartości takie jak tradycja, tożsamość i kultura narodowa oraz patriotyzm muszą być przekazywane młodemu pokoleniu”. – Szkoła ma nie tylko uczyć, ale też wychowywać wspólnie z rodzicami i wspólnotą samorządową. Dlatego w najbliższych dniach zaprezentujemy ustawę o wychowaniu patriotycznym – zapowiedział.
PSL o „rewolucji - czy to lewackiej, czy prawackiej”
Wskazał, że ma to być „zbiór rozwiązań zapobiegający jakiejkolwiek rewolucji - czy to lewackiej, czy prawackiej”, bo – jak ocenił – „jedna i druga szkodzi Polsce”. – To, co jest w centrum, jest dla niej najlepsze – stwierdził.
Prezes PSL ocenił, iż „nie może być tak, że za każdą zmianą rządu będzie zmiana kanonu, listy lektur”. – Nie może być tak, że za zmianą kadencji rządu będziemy zmieniać bohaterów, o których uczą się nasze dzieci w szkole. (…) Musi być trzon, który jest niezmienny. W Polsce jest miejsce dla naszych bohaterów – i dla Witosa, i Piłsudskiego, dla Dmowskiego i Daszyńskiego, Paderewskiego i Korfantego – mówił. Zwrócił przy tym również uwagę na kluczowe postaci przemian lat 80. i 90. – Jest miejsce i dla Jacka Kuronia, i dla Kornela Morawieckiego – ocenił.
Dodał, że „jest miejsce, tylko trzeba się umówić na Polskę”. – Nie na tydzień, rok czy miesiąc, ale na Polskę trzeba się umówić na lata i pokolenia. Ustawa o wychowaniu patriotycznym to będzie konstytucja na lata i pokolenia dla polskich dzieci i polskiej szkoły – wskazał.
Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że w projekcie przewidziano też przepisy pozwalające np. dzieciom z dużych miast na wyjazdy na zielone szkoły do gospodarstw agroturystycznych, by zapoznawały się z polską wsią. – Żeby zobaczyły, jak polska wieś wygląda, jaka jest nasza tradycja, z czego żyjemy, z czego bierze się żywność – to są podstawowe prawdy, to powinno być w każdej szkole – tłumaczył.
