Poniżej opisujemy elementy bankomatu oznaczone na zdjęciu:
- 1 - miejsce zamontowania urządzenia do kopiowania danych z karty płatniczej
- 2,3,5 - miejsca zamontowania kamery rejestrującej numer PIN
- 4 - miejsce zamontowania dodatkowej klawiatury przechwytującej wprowadzany nr PIN
Policjanci ze specjalnej komórki zajmującej się zwalczaniem przestępczości komputerowej zatrzymali 32-letniego obywatela Rumunii.
– Analizując napływające zgłoszenia policjanci ustalili jakiego typu bankomaty są wybierane przez sprawców. Wytypowali te, w których może dojść do kolejnych prób wykradania danych klientów korzystających z usług bankomatowych. Kwestią czasu było uchwycenie momentu nałożenia urządzenia skimmującego oraz zatrzymanie osoby, która je montowała – mówi podinspektor Mariusz Ciarka, rzecznik małopolskiej policji. – Teraz ustalamy, jaka mogła być skala przestępczego procederu oraz ilu klientów mogło w ten sposób stracić pieniądze.
Policjanci obserwowali wytypowane bankomaty i zatrzymali na "gorącym uczynku" mężczyznę, który zdemontował urządzenie. Próbował ukryć je pod kurtką. "Nakładka" była bardzo nietypowa, dotychczas niespotykana. Montowana była wewnątrz bankomatu. Listwa z kamerą była przygotowana w taki sposób, aby tworzywem, wyglądem i kształtem nie różniła się od bankomatu. Wykrycie takiego urządzenia było niezwykle trudne.
Decyzją sądu 32-latek został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. Może trafić do więzienia nawet na 25 lat.
Jak się chronić przed wykradaniem danych ? - dla przypomnienia kilkapodstawowych zasad bezpieczeństwa:
- Często bywa tak, że korzystając z bankomatów zapominamy o ostrożności. Podchodząc do urządzenia warto zacząć od sprawdzenia czy elementy bankomatu takie jak czytnik kart i klawiatura nie odbiegają wyglądem od całości oraz czy do bankomatu nie zostały przymocowane podejrzane urządzenia.
- W razie jakiejkolwiek wątpliwości można podejść do pracownika banku i poprosić o sprawdzenie lub poprosić o przyjazd patrolu.
- Wpisując kod PIN bezwzględnie należy pamiętać o zasłonięciu go (na przykład ręką).
- Ustawić limity wypłat i operacji na rachunku.
CO TY WIESZ O WIŚLE? CO TY WIESZ O CRACOVII? WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE!"
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
