50 km/h - z taką prędkością maksymalnie powinni się poruszać po al. Tysiąclecia w Świdniku (za zjazdem do Orlenu, przed skrzyżowaniem ul. Piaseckiej z S17). To "wylotówka" z Lublina w kierunku Chełma i Zamościa. Przekroczenie prędkości grozi automatycznie mandatem. W tym miejscu w połowie grudnia zaczął pracować nowy fotoradar i już zebrał żniwa. O montaż urządzenia wystąpiło starostwo powiatowe w Świdniku oraz miejscowa policja. Do 21 lutego 2024 r. zarejestrowało ono 8,5 tys. wykroczeń. Rekordzistą okazał się kierowca bmw, który w grudniu jechał w tym miejscu z prędkością 146 km/h.
Jedną z "ofiar" nowego urządzenia został nasz Czytelnik. O jego istnieniu dowiedział się w święta Bożego Narodzenia.
- Jechałem akurat na kolacje wigilijną do mojej rodziny, gdy nowy fotoradar zrobił mi zdjęcie. Przekroczyłem prędkość o nieco ponad 20 km/h, więc zdaje sobie sprawę, że ta wycieczka będzie mnie trochę kosztować - relacjonuje.
Do jego skrzynki pocztowej trafiło już wezwanie do uiszczenia opłaty za mandat wraz ze zdjęciem dokumentującym przekroczenie prędkości. Zgodnie z obowiązującym taryfikatorem kosztowało go to 300 zł i pięć punktów karnych.
- Teraz wiem, ze w tym miejscu będzie trzeba uważać i na przyszłość zdjąć nogę z gazu - deklaruje Czytelnik.
Fotoradar, który stanął na wylotówce z Lublina to Mesta Fusion RN. Jednocześnie może on zmierzyć prędkość 32 samochodów, na ośmiu pasach ruchu. Wykryje także zbyt małą
odległość między dwoma samochodami oraz zarejestruje takie przewinienia jak: jazda pod prąd, jazda chodnikiem lub pasem awaryjnym, jazda po buspasie, przejazd na czerwonym świetle, czy skręt w prawo z lewego pasa i odwrotnie.
Urządzenia tego typu dyscyplinują kierowców m.in. w Białce, Firleju i Fajsławicach.
Na terenie woj. lubelskiego w systemie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego działają 33 fotoradary oraz są dwa odcinkowe pomiary prędkości (Łęczna-Turowola, Łuszczów Pierwszy-Łuszczów Drugi). W 2023 r. wykryły one 31 741 przypadki przekroczenia prędkości.
- Około 47 procent wszystkich zarejestrowanych naruszeń dotyczyło przekroczenia prędkości w progu pomiędzy 11 a 20 km/h więcej niż pozwalają przepisy na danym odcinku drogi. Przypadki ekstremalnych przekroczeń prędkości, powyżej 71 km/h więcej niż pozwalają przepisy, stanowiły ok.0,7 proc. wszystkich zarejestrowanych naruszeń - informuje Wydział Komunikacji GITD.
