Zabrali przestępcom, dali potrzebującym. Prokuratorzy przekazali 46 mln rękawiczek zabezpieczonych podczas śledztwa

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Prokuratorzy przekazali 46 milionów sztuk jednorazowych rękawiczek i 407 tysięcy maseczek odebranych zorganizowanej grupie przestępczej
Prokuratorzy przekazali 46 milionów sztuk jednorazowych rękawiczek i 407 tysięcy maseczek odebranych zorganizowanej grupie przestępczej fot. pixabay.com
Śledczy, którzy rozbili jedną z zorganizowanych grup przestępczych, przejęli 46 milionów sztuk jednorazowych rękawiczek i 407 tysięcy maseczek. Następnie postanowili je przekazać m.in. na rzecz jadłodajni dla bezdomnych i ubogich prowadzonej przez Zgromadzenie Sióstr Elżbietanek w Poznaniu.

Prokurator Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu przekazał jednorazowe rękawiczki i maseczki o wartości prawie 700 tysięcy złotych, które będą pomocne w walce z chorobą Covid-19. Jest to już kolejne wsparcie ze strony pionu PZ Prokuratury Krajowej, do pierwszego przekazania doszło już w styczniu 2021 roku, kiedy to Zachodniopomorski Wydział PZ PK przekazał szpitalom i policji sprzęt o wartości 3 milionów złotych, który został odebrany mafii vatowskiej.

Rękawiczki trafiły do jadłodajni dla ubogich

Wszystkie przedmioty zostały zabezpieczone przez wielkopolskie "pezety" Prokuratury Krajowej w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej, która wprowadzała do obrotu podrobiony sprzęt medyczny. Wśród przekazanych przedmiotów są zarówno rękawiczki jak i maseczki jednorazowe. Prokurator przekazał ponad 46 mln rękawiczek jednorazowych, wartych blisko 470 tysięcy złotych na rzecz jadłodajni dla bezdomnych i ubogich prowadzonej przez Zgromadzenie Sióstr Elżbietanek w Poznaniu oraz 407 tysięcy sztuk maseczek jednorazowych, wartych około 200 tysięcy złotych na rzecz Urzędu Miasta Poznania.

Nowelizacja ustawy

- Przekazanie zabezpieczonych w toku śledztwa przedmiotów takich jak rękawiczki i maseczki było możliwe dzięki wprowadzonej 31 marca 2020 r. nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Wprowadzony ustawą art. 232 b k.p.k. umożliwia przekazanie zajętych w trakcie postępowania karnego przedmiotów instytucjom walczącym z epidemią, w tym Państwowej Straży Pożarnej, Siłom Zbrojnym Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej oraz instytucjom państwowym i samorządowym - przypomina Karol Borchólski z działu prasowego Prokuratury Krajowej.

Szybkie przekazanie potrzebnego sprzętu

W uzasadnieniu nowelizacji ustawy wskazano, że niszczenie lub przechowywanie zajętych substancji pochodzących z przestępstwa, w sytuacji zagrożenia epidemicznego stanowiłoby trwonienie zasobów, mających znaczenie dla bezpieczeństwa publicznego i nosiłoby znamiona marnotrawstwa. Jednocześnie pozostawienie tychże środków w depozycie również nie znajduje uzasadnienia wobec charakteru zagrożenia epidemicznego. Jak wskazano w uzasadnieniu ustawy, postępowanie w tej kwestii wymaga stanowczych i szybkich działań w kierunku przejęcia i przekazania do wykorzystania zasobów, które mogą być zużyte w celu natychmiastowego podniesienia poziomu bezpieczeństwa publicznego.

Wprowadzali do obrotu podrobiony sprzęt

Śledztwo nadzorowane przez Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu dotyczy grupy przestępczej, która działała od 2015 r. do 2020 r. Jej członkowie sprowadzali z Chin niskiej jakości i wartości sprzęt za kilkaset dolarów, określany jako sprzęt do medycyny estetycznej. Był on następnie opatrywany podrabianymi tabliczkami znamionowymi albo też, po oznaczeniu tabliczkami znamionowymi własnej marki był obejmowany zapewnieniami i deklaracjami o spełnieniu niezbędnych do jego używania wymogów technicznych.

Następnie był sprzedawany za setki tysięcy złotych. Działalność grupy była prowadzona na wielu płaszczyznach - oprócz samego sprowadzania i podrabiania sprzętu medycznego, obejmowała również załatwianie klientów, przygotowywanie umów leasingowych, transferowanie środków uzyskanych tytułem zapłaty za zawarte umowy, a na końcu pranie pieniędzy pochodzących z przestępstw oraz inwestowanie ich w inne działalności.

Pierwsze przekazanie sprzętu nastąpiło już w 2021 roku

Należy przypomnieć, że już w styczniu 2021 roku prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie przekazał szpitalom i policji sprzęt o wartości ponad 3 milionów złotych, o czym na konferencji prasowej poinformował Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. Wszystkie zabezpieczone wówczas przedmioty zostały zajęte w toku postępowania prowadzonego przez zachodniopomorskie "pezety" dotyczącego działalności zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT. Wśród przedmiotów był zarówno sprzęt elektroniczny, przekazany na wyposażenie szpitalnych oddziałów covidowych, jak również pojazdy przekazane policji do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl