Spis treści
Joe Biden: Władimir Putin nie zatrzyma się na Ukrainie
Gospodarz szczytu, prezydent USA Joe Biden powiedział w przemówieniu kończącym wydarzenie, że europejscy sojusznicy, w tym Polska, wiedzą, że gdyby Rosja zwyciężyła na Ukrainie,
– Nikt – w tym ludzie w Polsce– nie spodziewa się, że jeśli Putin wygra, zatrzyma się na Ukrainie – powiedział Biden.
Amerykański przywódca podkreślił, że nie widzi sensu w ukraińskim uderzeniu na rosyjską stolicę.
– Pozwoliliśmy Zełenskiemu na uderzenia w bliskiej zagranicy, tuż za granicą (...) Czy miałoby sens, gdybym – nie żeby on chciał to robić – pozwolił mu na uderzenie na Moskwę, w Kreml? Nie, nie miałoby – powiedział Biden.
Dodał jednak, że stale prowadzi rozmowy z Ukrainą, jak najskuteczniej jej pomagać.
Biden przestrzegł także przed możliwymi skutkami zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA.
– Mój poprzednik jasno wyraził się, że nie czuje żadnego zobowiązania wobec NATO (...) Powiedział – cytuję – że „Putin może zrobić co do diabła tylko chce” – powiedział Biden, kontrastując to podejście do własnego.
Wspomniał, że liderzy podczas szczytu NATO dziękowali mu osobiście za wkład w siłę Sojuszu. Jak przyznał, europejscy przywódcy nie mówią mu, by nie kandydował, tylko że musi wygrać.
Biden dodał, że wybory w USA zdecydują o kształcie świata na długie lata.
Prezydent USA zaliczył także poważną wpadkę, gdy pomylił Wołodymyra Zełenskiego z... Władimirem Putinem.
Prezydent Andrzej Duda o Ukrainie w NATO
Po zakończeniu szczytu w Waszyngtonie prezydent Andrzej Duda odniósł się na konferencji prasowej w czwartek do kwestii przyszłości Ukrainy w NATO. Jak podkreślił, sojuszniczy zgodzili się, że droga Ukrainy do Sojuszu jest „nieodwracalna”.
– Dzisiaj śmiało można powiedzieć, że Sojusz stoi murem za Ukrainą; Ukraina może liczyć na zdecydowanie większe wsparcie niż do tej pory – ocenił, wskazując m.in. na decyzje o powołaniu koordynującego wsparcie dla Ukrainy dowództwa NATO w niemieckim Wiesbaden oraz Centrum JATEC w Bydgoszczy.
Połączone Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO - Ukraina (JATEC) będzie nową jednostką Sojuszu zlokalizowaną w Bydgoszczy. Zgodnie z założeniami realizacja zadań przez JATEC ma przyczynić się do poprawy zdolności obronnych Ukrainy poprzez koordynację i realizację na szerszą skalę wsparcia szkolenia żołnierzy ukraińskich, a także wykorzystania wniosków i doświadczeń z wojny rosyjsko-ukraińskiej przez siły zbrojne państw Sojuszu.
– Zarówno nowy premier Holandii (Dick Schoof) i ja wyraźnie podkreśliliśmy, żeby już na tym szczycie za rok (w Hadze) Ukraina otrzymała formalne zaproszenie do NATO – to znaczy, by rozpoczął się ten proces przyjmowania jej do Sojuszu – zadeklarował prezydent.

Jak mówił dołączenie Ukrainy do NATO wymaga ponadto ratyfikacji przez wszystkie państwa członkowskie, co z pewnością będzie procesem długotrwałym, ale, jak stwierdził, stanowiłoby to wyraźny znak dla Rosji i innych aktorów, że „NATO się nie cofa i twardo uważa, że przyjęcie kogokolwiek do Paktu (…) jest wyłącznie decyzją Sojuszu i państwa, które decyduje o swojej kandydaturze”.
Nowy premier Wielkiej Brytanii zapewnia o wsparciu dla Ukrainy
W szczycie wziął także udział Keir Starmer, nowy premier Wielkiej Brytanii.
– Stoimy w obliczu pokoleniowego zagrożenia ze strony Rosji, wspieranej przez kraje takie jak Korea Północna i Iran. Konflikty szaleją na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, mamy wyzwanie ze strony Chin, terroryzm, a instytucje międzynarodowe, które powinny być w centrum reagowania, są podważane – powiedział Starmer
Wspomniał o głębokim wpływie, jaki wywarł na niego widok masowych grobów na Ukrainie, kiedy odwiedził ten kraj. Powiedział, że „alternatywa wobec zwycięstwa Ukrainy jest nie do pomyślenia. (To) zielone światło dla agresorów na całym świecie”.
Powtórzył zobowiązanie nowego rządu do wydania 3 mld funtów na pomoc dla Ukrainy i zapewnił, że Wielka Brytania będzie wspierać Ukrainę „tak długo, jak będzie to konieczne”.
Starmer oświadczył, że jego rząd rozpocznie strategiczny przegląd obronny, a następnie wyznaczy „jasną ścieżkę" do podniesienia wydatków na obronę do 2,5 proc. PKB, co jego zdaniem jest „teraz niezbędne”. Podkreślił, że „Wielka Brytania należy do światowej sceny” i wspomniał o zamiarze zresetowania relacji z Europą, poprzez zawarcie nowego porozumienia z w dziedzinie bezpieczeństwa z UE.
Południowa flanka NATO
Premier Włoch Giorgia Meloni podsumowując szczyt powiedziała, że jest usatysfakcjonowana zapowiedzią mianowania specjalnego wysłannika Sojuszu do spraw południowej flanki.
– Podczas gdy wnosimy wkład w bezpieczeństwo naszych sojuszników na wschodniej flance nie możemy być pozostawieni sami sobie na flance południowej. My jako Włochy bardzo skoncentrowaliśmy się na potrzebie otwarcia nowej fazy w uwadze Sojuszu na jego południowej flance – oświadczyła szefowa włoskiego rządu podczas rozmowy z dziennikarzami w Waszyngtonie w nocy z czwartku na piątek.

Jak zaznaczyła „świadomość tej potrzeby jest w konkluzjach szczytu”. Jako dowód wskazała plany powołania specjalnego wysłannika do spraw południa. Meloni zapowiedziała, że Włochy zgłoszą kandydaturę do tej funkcji.
Szefowa rządu podkreśliła, że jedną z ważnych konkluzji jest to, że NATO nie jest w stanie wojny z Rosją i jednocześnie Sojusz zapewnił o dalszym wsparciu dla Ukrainy tak długo, jak będzie to potrzebne. Odnotowała, że mówiono o lepszej koordynacji wysyłanej pomocy i szkoleniu.
Spotkanie Viktor Orban – Donald Trump
Premier Węgier Viktor Orban spotkał się w czwartek z Donaldem Trumpem w jego posiadłości Mar-a-Lago na Florydzie, z którym przedyskutował „możliwości pokoju” na Ukrainie.
Rzecznik szefa rządu w Budapeszcie, który poinformował o spotkaniu, dodał, że rozmowy były kolejnym etapem „misji pokojowej” Orbana, który dąży do zawieszenia broni przez strony konfliktu.
Nie podał żadnych szczegółów dotyczących tego spotkania a ambasada Węgier w Waszyngtonie odmówiła komentarza.
Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto powiedział wcześniej agencji Reutera, że zdaniem Węgier wygrana Trumpa w zbliżających się wybnorach prezydenckich w USA zwiększyłaby szanse pokoju na Ukrainie.
Dodał, że Orban chce doprowadzić do bezpośrednich rozmów pokojowych między Moskwą a Kijowem.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Źródła: PAP, i.pl