Wizyta Marka Brzezińskiego rozpoczęła się w poniedziałek popołudniem od wyjazdu na Kasprowym Wierchu i spotkania z dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego i Polskich Kolei Linowych. Kolejny dzień również stał pod znakiem Tatr. Ambasador wspinał się na Rysy - najwyższy szczyt w Polsce.
Po górskich eskapadach przedstawiciel USA w Polsce spotkał się z mieszkańcami miasta pod Giewontem. Podczas oficjalnej części wizyty odbyło się spotkanie z burmistrzem Zakopanego Leszkiem Dorulą i jego współpracownikami. Rozmowa była okazją do podkreślenia przyjaźni łączącej od wielu lat USA i Polskę. W imieniu Prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena, ambasador wyraził także słowa uznania i podziękowania dla wszystkich Polaków, którzy niezwykle hojnie i bezinteresownie włączyli się w pomoc obywatelom Ukrainy przebywającym od kilku miesięcy w naszym kraju.
- Pan ambasador zaproponował także, że może pomóc w nawiązaniu relacji partnerskich z jednym z miast w USA, tak jak to mamy np. ze słowackim Popradem, czy niemieckim Siegen - mówi Leszek Dorula. Tym bardziej, że w USA duża część Polonii to rodowici górale. Nie padła jednak propozycja co do konkretnego miasta.
W czasie swojej wizyty pod Giewontem Mark Brzeziński poznał także tradycyjną kulturę górali podhalańskich. Odwiedził Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór, gdzie powitała go m.in. kapela góralska. Koordynator Czerwonego Dworu dr Małgorzata Wnuk oprowadziła ambasadora po wnętrzach obiektu przedstawiając bogatą historię ponad 100-letniej willi – perły stylu zakopiańskiego. Po wystawie czasowej pt. Forteckich „Pieśń nad pieśniami” oprowadzały same autorki: Zofia oraz Magdalena Forteckie.
Podczas oprowadzania na Marka Brzezinskiego czekało kilka niespodzianek – pamiątek po jego ojcu Zbigniewie Brzezińskim - m.in. zdjęcia ojca podczas wypraw w góry z 6 czerwca 2000 roku autorstwa Pawła Murzyna oraz oryginalny list napisany ręcznie w języku polskim skierowany do ciotki Jerzego Jędrysiaka po śmierci jej męża.
Miłym akcentem wizyty Ambasadora w Czerwonym Dworze było zaproszenie go na 53. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich, który rozpoczyna się 19 sierpnia i potrwa tydzień.
Tatry. Mark Brzeziński, ambasador USA w Polsce, na Kasprowym...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
