Zanieczyszczone leki dla cukrzyków? Zaniepokojeni pacjenci szturmują apteki. Ministerstwo Zdrowia uspokaja: "Chorzy powinni przyjmować leki"

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Metformina występuje w wielu lekach dla cukrzyków. Mają one różne nazwy handlowe
Metformina występuje w wielu lekach dla cukrzyków. Mają one różne nazwy handlowe AS
W środę od rana pacjenci szturmują apteki, aby sprawdzić, czy powszechnie stosowana na cukrzycę metformina, jest bezpieczna dla zdrowia. To pokłosie informacji o możliwym zanieczyszczeniu popularnego leku, które miało zostać wykryte w innych krajach. - Otrzymaliśmy ostrzeżenie od Europejskiej Agencji Leków, że w laboratoriach poza Polską zostały wykryte potencjalne zanieczyszczenia w substancji czynnej - powiedział wiceminister Janusz Cieszyński.

Leki na cukrzycę zanieczyszczone N-nitrozodimetyloaminą

We wtorek "Dziennik Gazeta Prawna" opublikował niepokojące informacje wskazujące, że leki stosowane przez chorych na cukrzycę typu II mogą być zanieczyszczone toksycznymi związkami. Chodzi o substancję czynną - metforminę, która jest podawana jako lek pierwszego rzutu. Na liście podanej przez DGP, znajduje się łącznie aż 26 preparatów, w tym medykamenty w różnych dawkach, a także te o przedłużonym działaniu.

- Metformina jest zalecana głównie u dorosłych pacjentów, natomiast u dzieci stosunkowo sporadycznie - u pacjentów z cukrzycą typu 2, która jest następstwem otyłości i insulinooproności. Preparat jest zarejestrowany od 10 roku życia - powiedziała prof. dr hab. med. Małgorzata Myśliwiec, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zanieczyszczone leki na cukrzycę w naszych aptekach?

Informacja wzbudziła niepokój u pacjentów, którzy nie mają pewności, czy przyjmowane regularnie leki są bezpieczne. Od rana chorzy próbują uzyskać informacje w aptekach i szpitalach.

- Mamy mnóstwo telefonów od pacjentów - mówi technik farmacji Anna Szuder z Apteki Melisa w Malborku. - Chorzy proszą o radę, czy mają przyjąć poranną dawkę leków. Co druga osoba przychodząca dziś do apteki zadaje pytania o Metforminę. Pytają również ci, którzy nie biorą leku, ale mają cukrzyków w rodzinie. Wszystkim odpowiadamy że muszą czekać na decyzję ministerstwa.

Pacjenci dzwonią też od rana do Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

- Jest to dla nas zatrważająca sytuacja i cały czas czekamy na dalsze wiadomości. Dzwonią do nas pacjenci, którzy są zaniepokojeni, bo nie wiedzą czy mogą bezpiecznie przyjąć lek - powiedziała Krystyna Kiedrowicz, z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Z naszych informacji wynika, że apteki nie otrzymały sygnału o wycofaniu jakichkolwiek serii leków. Takie komunikaty są wysyłane zwykle rano przez wojewódzkie inspektoraty farmaceutyczne w razie wystąpienia podobnych sytuacji kryzysowych.

- Jeżeli dowiemy się, że normy są przekroczone na tyle, że stwarzają zagrożenie, to lek zostanie wycofany. W tym momencie nie ma informacji, przez które trzeba by ten lek wycofać - powiedział Łukasz Szumowski, minister zdrowia i podkreślił: - Nie mamy żadnych informacji z europejskich agencji lub instytucji polskich, które nakazałyby wycofanie serii leku.

Leki na cukrzycę zanieczyszczone. Sztab kryzysowy

Resort Zdrowia wydał komunikat, w którym również uspokaja pacjentów i zaleca kontynuowanie leczenia zgodnie z zaleceniami specjalistów.

- W zgodnej opinii ekspertów pacjenci nie powinni rezygnować z przyjmowania leków zawierających metforminę. W przypadku uzyskania potwierdzonych informacji o zanieczyszczeniach występujących w konkretnych partiach leków Główny Inspektor Farmaceutyczny niezwłocznie wyda decyzję o wycofaniu ich z obrotu - informuje Ministerstwo Zdrowia.

W Ministerstwie Zdrowia od rana trwają spotkania, a o godz. 13 ma się zebrać sztab kryzysowy.

Pełna treść komunikatu Ministerstwa Zdrowia:

W zgodnej opinii ekspertów pacjenci nie powinni rezygnować z przyjmowania leków zawierających metforminę. W przypadku uzyskania potwierdzonych informacji o zanieczyszczeniach występujących w konkretnych partiach leków Główny Inspektor Farmaceutyczny niezwłocznie wyda decyzję o wycofaniu ich z obrotu. Jest to standardowa procedura, która jest każdorazowo wdrażana w takich sytuacjach. Ze względu na bezpieczeństwo pacjentów przekazywanie tych informacji do aptek odbędzie się w ścisłej współpracy z Naczelną Izbą Aptekarską. Informacje o możliwym niepożądanym działaniu produktów leczniczych nie zostały oficjalnie potwierdzone przez Europejską Agencję Leków (EMA), a do Ministerstwa Zdrowia nie zostały przekazane jakiekolwiek wytyczne EMA o wycofaniu leków ze sprzedaży ani o konieczności zaprzestania ich przyjmowania.

Szacuje się, że w Polsce problemy z cukrzycą może mieć nawet dwa miliony osób. Jeśli chodzi o województwo pomorskie, to mówi się o 100 tys. chorych. Niestety w wielu przypadkach już na samym początku pacjenci decydują się na włączenie farmakoterapii, co jest łatwiejsze od radykalnej zmiany trybu życia.

- Według Amerykańskich i Polskich Zaleceń Towarzystw Diabetologicznych Metformina jest lekiem pierwszego rzutu w leczeniu cukrzycy typu 2. Natomiast warto podkreślić, że można uniknąć rozwoju cukrzycy typu 2 i wprowadzenia farmakoterapii poprzez wdrażanie zdrowego stylu życia - wysiłku fizycznego i prawidłowego żywienia - mówi prof. dr hab. med. Małgorzata Myśliwiec.

Warto podkreślić, że nie jest to pierwszy przypadek informacji o zanieczyszczeniu substancji czynnej. W ubiegłym roku Główny Inspektor Farmaceutyczny wstrzymał sprzedaż preparatu walsartan, który jest stosowany na nadciśnienie.

W tym roku zdecydowano o wycofaniu ranitydyny, którą przyjmowali między innymi pacjenci cierpiący na zgagę. W obu przypadkach winowajcą była toksyczna substancja NDMA, a więc związek, o którym mówi się w kontekście zanieczyszczenia metforminy.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
4 grudnia, 18:23, metformina sprzedam:

Metformina XR 750mg cukrzyca hirsutyzm leki sprzedam

Opakowania Glucophage XR 750mg po 30 tabletek, producent Merck.

Cena 60zł.

Lek ważny 08.2021

Seria produkcyjna Y05162

Przesyłka pocztowa 10zł lub osobiście koło Warszawy.

Mam dowolne ilości tego leku. Biorąc pod uwagę problemy z systematyczną dostępnoscią tego leku i długą datę ważności, sugeruję zrobić zapas na przyszłość.

dziekuje

Jan Krongboon

massagewarsaw gmail com

0066994403698

Mogę szukać leków o podobnym działaniu, ale to zabierze kilka tygodni.

Moje pozostałe leki:

Ivermectin 6mg 25zl

Praziquantel 600mg 2.5zl

Albendazole Zentel 400mg 6zl

Metronidazole 400mg 1zl

Tinidazole 500mg 1zl

Mebendazole Vermox 100mg 1zl

Niclosamid Yomesan 500mg 2zl

Doxycycline 100mg 2zl

Streptomycin 5g 40zl

Ceftriakson Biotrakson 1g 25zl

Rifampicin 600mg 2zl

Amoxycyline 1000mg 4zl

Disulfiram 500mg 2zl

Rabeprazole Santoz 20mg 3zl

Vitamin C injection 500mg 3zl

Itraconazole 100mg 3.5zl

Ketokonazole 200mg 2zl

Fluconazole 200mg 3zl

Gryzeofulvin 500mg 3zl

Nystatin 100k and 500k 2zl

Amphotericin B 10g 80zl

To jest nielegalne!

Wróć na i.pl Portal i.pl