Zarzuty dla 13 członków grupy przestępczej, która przemyciła łącznie 15 ton marihuany o wartości 440 mln zł

redakcja
fot. Dariusz Bloch
Małopolski pion PZ PK skierował akt oskarżenia przeciwko 13 członkom międzynarodowej grupy przestępczej przemycającej narkotyki z Hiszpanii

Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie skierował do Sądu Okręgowego w Krakowie akt oskarżenia przeciwko 13 osobom wchodzącym w skład międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się produkcje, przemytem i handlem narkotykami. Postępowanie było prowadzone z CBŚP oraz Karpackim Oddziałem Straży Granicznej.

W ramach niniejszego śledztwa skierowano dotychczas 12 aktów oskarżenia dotyczących 43 członków zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się przemytem z Hiszpanii do Polski znacznych ilości marihuany. W każdej z tych spraw zapadły prawomocne wyroki skazujące.

Zakres zarzutów
Prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie oskarżył 13 osób o popełnienie 41 przestępstw w tym o udział w międzynarodowej zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej wytwarzaniem, przemytem i handlem narkotykami kwalifikowany z art. 258 § 1 kk. Kolejne zarzuty dotyczą wewnątrzwspólnotowego obrotu znacznymi ilościami narkotyków w postaci marihuany kwalifikowane z art. 56 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Z ustaleń postępowania wynika, że oskarżeni zajmowali się wewnątrzwspólnotowymi dostawami z Hiszpanii do Polski oraz z Hiszpanii do Wielkiej Brytanii znacznych ilości środków odurzających w postaci marihuany.

Czyny zarzucane oskarżonym kwalifikowane m.in. z art. 55 ust. 3 oraz 56 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii zagrożone są karą nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

Wcześniej Małopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie skierował akt oskarżenia przeciwko Markowi Sz. ps. „Szafka” i Dominikowi K. oraz Michałowi F. którzy kierowali międzynarodową zorganizowaną grupą przestępczą. Wobec wszystkich przywódców grupy zapadły już prawomocne wyroki skazujące.

Przemycili 15 ton marihuany o wartości 440 milionów złotych
Prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie wszczął śledztwo w lipcu 2017 roku po zatrzymaniu przez CBŚP oraz Karpacki Oddział Straży Granicznej na gorącym uczynku osób, które dokonały przemytu z Niemiec do Polski 123 kilogramów marihuany.

W toku postępowania prokurator wspólnie z funkcjonariuszami CBŚP oraz Karpackiego Oddziału Straży Granicznej ustalili, iż zorganizowana grupa przestępcza kierowana przez Marka Sz. ps. „Szafka” oraz Dominika K., w latach 2011-2017, dokonała co najmniej 162 przemytów nie mniej niż 15 ton marihuany o wartości detalicznej nie mniejszej niż 440 milionów złotych. Przemyt odbywał się do Polski z takich krajów jak Holandia, Hiszpania i Niemcy. Ponadto prokurator ustalił, że grupa przemycała narkotyki z Hiszpanii do takich krajów jak Włochy, Belgia, Niemcy oraz Wielka Brytania. Środki odurzające były następnie wprowadzane przez grupę do obrotu na terenie Polski i innych krajów Unii Europejskiej.

Prokurator zabezpieczył majątek oskarżonych
W toku śledztwa prokurator Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie dokonał zabezpieczeń majątkowych na mieniu oskarżonych. Skorzystał w tym zakresie z wprowadzonych w 2016 r. przepisów dotyczących konfiskaty rozszerzonej i zabezpieczeń majątkowych, dzięki którym zabezpieczył nieruchomości położone w Hiszpanii, Krakowie, Lublinie, Ząbkowicach Śląskich, szwajcarski zegarek o wartości prawie 30 tysięcy złotych, pieniądze w walucie polskiej i euro o równowartości ponad 400 tysięcy złotych, jak również biżuterię w postaci złotych łańcuszków i wisiorków. Co do części zabezpieczonych przedmiotów zgromadzony materiał dowodowy wskazywał, że stanowią one faktyczną własność oskarżonych. Formalnie część z zabezpieczonych rzeczy należała do osób trzecich.

Międzynarodowa współpraca
W ramach śledztwa doszło do powołania międzynarodowego wspólnego zespołu dochodzeniowo-śledczego JIT ze Stroną brytyjską. Korzystano również na bieżąco z pomocy EUROPOLU, jak również funkcjonariuszy Komendy Głównej Policji. Prokurator prowadził również bieżącą współpracę z hiszpańskimi organami ścigania i wymiaru sprawiedliwości koordynowana przez EUROJUST.

Część z członków zorganizowanej grupy przestępczej była w toku śledztwa poszukiwana listami gończymi oraz europejskimi nakazami aresztowania (ENA).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl