Śnieżka w najwyższym punkcie mierzy 1603 metry i 29,6 centymetra. Do pomiarów użyto super-dokładnego sprzętu wykorzystującego technikę laserową. Wysokość wyliczono, odnosząc się do poziomu morza bałtyckiego mierzonego w Kronsztadzie.
- Najwyższy punkt Śnieżki znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przy kaplicy Świętego Wawrzyńca, około 3,5 m od granicy - powiedział Vladimir Hlavs z Geodézie Krkonoše.
Najwyższy punkt Śnieżki po czeskiej stronie jest o około 10 centymetrów niższy. Geodeci podkreślają, że z uwagi na nietrwałość podłoża w tym miejscu, jego wysokość może się zmieniać.
Pięciotysięcznik... Śnieżka
Pomiary wysokości Śnieżki mają długą historię. Według obliczeń jeleniogórskiego humanisty Krzysztofa Schillinga dokonanych w latach 1563-1566 Śnieżka miała 5500 m wysokości. Ten całkowicie mylny szacunek utrzymywał się w mocy przez ponad 200 lat.
Pastor wnosi barometr
Pierwszych dokładniejszych pomiarów dokonano metodą barometryczną. W 1760 roku pastor Volkmar z Piechowic wniósł na szczyt Śnieżki barometr. Według jego wskazań różnica wysokości między Piechowicami a Śnieżką wynosiła 931 metrów. Ten pomiar też nie był doskonały, bo naprawdę różnica wynosi 1236 m.
Sześć lat później udaje się w miarę dokładnie zmierzyć Śnieżkę. Śląski geograf Ignacy Felbiger użył do tego dwóch barometrów. Jeden z nich zostawił w Krzeszowie, a drugi wniósł na Śnieżkę. Wynik różnił się jedynie o 25 metrów od dzisiejszych pomiarów.