Zaskakujący efekt uboczny szczepienia przeciw COVID-19. Ludzie informują o tym w mediach społecznościowych

Małgorzata Puzyr
Szczepienie, zdjęcie ilustracyjne
Szczepienie, zdjęcie ilustracyjne Fot. Malgorzata Genca / Polska Press
W sieciach społecznościowych w Australii osoby, które otrzymały szczepienia przeciw Covid-19 preparatami mRNA zaczęły informować o zanikających na skórze kurzajkach lub innych pozytywnych zmianach skórnych - podał we wtorek australijski serwis news.com.au.

Po szczepieniu mają zanikać m.in. pieprzyki, znamiona, wykwity łuszczycowe, czy plamy związane z egzemą.

Choć związek między szczepionkami na koronawirusa a brodawkami wirusowymi nie został jeszcze dokładanie przeanalizowany, to na podstawie badania opublikowanego w październiku 2021 roku w czasopiśmie naukowym Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii (EADV) wywnioskowano, że stosowanie preparatów przeciw Covid-19 może mieć związek ze zmianami na skórze.

Jako potencjalne wytłumaczenie tego zjawiska wymienia się m.in. wzmocnioną po szczepieniach odpowiedź układu immunologicznego, co przekłada się na zwalczanie kurzajek. Podobnie organizm może reagować po szczepieniu przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV).

Jak wskazano w badaniu opublikowanym przez EADV, pomimo zgłaszanych przypadków nagłego zanikania brodawek wirusowych na skórze po szczepieniu preparatami mRNA, naukowcy muszą przeprowadzić więcej badań i obserwacji, by jednoznacznie potwierdzić tę zależność.

źródło: pap

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

H
Henryk Mościbrodzki
Nie ma w tym nic dziwnego, bo przedstawione choroby to też są skutki działania określonych wirusów. Kurzajka też jest bardzo zaraźliwa. Kiedy byłem dzieckiem, dentystka wyrwała mi ząb i przy okazji miała styczność z moją krwią. Skutek był taki, że zaraziła się ode mnie tym wirusem kurzajki. Miała na mnie straszne nerwy.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl