W godzinach popołudniowych 22 lipca 1944 r. z obozu, pod eskortą funkcjonariuszy SS, wyprowadzono około 800 osób. Po kilkudniowym marszu załadowano ich w Ćmielowie do pociągu jadącego do Auschwitz. Następnego dnia rano, w niedzielę 23 lipca, z Majdanka wyszli niepilnowani przez nikogo chłopi aresztowani w ubiegłym miesiącu. Później, podczas trwających jeszcze walk o Lublin, na teren obozu wkroczyły wojska I Frontu Białoruskiego.
Na pamiątkę tych wydarzeń w muzeum planowane są uroczystości. Obchody rozpoczną się od mszy świętej w intencji ofiar Majdanka. Odbędzie się ona w najbliższą niedzielę o godz. 10 w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Lublinie. Następnie, uroczystości przeniosą się do PMM. O godz. 11.30 w Centrum Obsługi Zwiedzających odbędzie się prelekcja poświęcona reakcjom pierwszych osób odwiedzających KL Lublin po likwidacji obozu. Na zakończenie, o godz. 12.30, przed Mauzoleum zostaną złożone kwiaty oraz zapalone znicze.
Uroczystości odbędą się w cieniu kontrowersyjnej zmiany nazwy Państwowego Muzeum na Majdanku. Jej modyfikację, jeszcze w lutym, zaproponował wojewoda lubelski Przemysław Czarnek (PiS). Tłumaczył, że w obowiązującej nazwie brakuje określenia, że był to niemiecki obóz koncentracyjny.
Pod koniec czerwca, decyzję o zmianie podjęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od tego czasu, nazwa instytucji brzmi: „Państwowe Muzeum na Majdanku. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1941-1944)”. Placówka może też używać skróconej nazwy: „PMM”.
Większe modyfikacje spotkały natomiast podlegające Majdankowi placówki w Sobiborze i Bełżcu. To pierwsze, do tej pory nazywało się „Muzeum Byłego Obozu Zagłady”. Po zmianach jest to „Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze. Niemiecki nazistowski obóz zagłady (1942 - 1943). Oddział Państwowego Muzeum na Majdanku”. Ostatnia placówka nazwana została „Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu. Niemiecki nazistowski obóz zagłady (1942 - 1943). Oddział Państwowego Muzeum na Majdanku”.
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE: