- We wtorek 22 maja o godzinie 14 śmigłowiec przetransportował noworodka ze szpitala w Gdańsku. Został przekazany na Oddział Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka - mówi Magdalena Knop, rzeczniczka szpitala "Zdroje". - Wszystkie procedury związane z transportem oraz lądowaniem przebiegły sprawnie i pomyślnie. Całą drogę noworodek odbył w specjalistycznym inkubatorze transportowym, otoczony fachową i troskliwą opieką lekarza neonatologa oraz ratowników medycznych.
Przyjęty na oddział intensywnej terapii maluszek to trzymiesięczny Kuba. Obecnie jego stan lekarze określają jako średnio ciężki. Kubuś wraz z bratem bliźniakiem przyszli na świat w 25 tygodniu ciąży w szpitalu w Gdańsku. W czwartek - 24 maja również śmigłowcem, przetransportowany został do "Zdrojów" brat bliźniak Kuby - Stasiu.
- Następnego dnia, w środę szczecińskie LPR przetransportowało do szpitala także 7-letniego chłopca ze złamaniami wymagającymi zaopatrzenia na Oddziale Chirurgii Dziecięcej - dodaje Knop.
Wyniesione na dach lądowisko dla helikopterów powstało w nowym pawilonie nr 20 kompleksu szpitalnego przy ul. Mącznej. Inwestycja, jako element budowy Zachodniopomorskiego Centrum Opieki nad Kobietą i Dzieckiem, została sfinansowana w ramach projektu pn.: „Rozbudowa i doposażenie SPS ZOZ „Zdroje” w Szczecinie celem utworzenia szpitalnego oddziału ratunkowego dla dzieci wraz z budową wyniesionego na dach lądowiska dla śmigłowców sanitarnych”, finansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020. Wybudowanie lądowiska i SOR-u kosztowało 10,5 mln. zł.
- Budowa nowego pawilonu nr 20 ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym i lądowiskiem była elementem wieloletniego i wielozakresowego projektu utworzenia w Zdrojach Zachodniopomorskiego Centrum Opieki nad Kobietą i Dzieckiem - kończy Magdalena Knop. - Koncepcja budowy pierwszego, autentycznego wielospecjalistycznego Szpitala Dziecięcego w województwie powstała już w roku 2009, w konsekwencji połączenia Szpitala „Zdroje” ze Szpitalem przy ul. Św. Wojciecha. Tworzone Centrum ma na celu zagwarantowanie najmłodszym mieszkańcom naszego regionu dostępu do pełnej, kompleksowej opieki zdrowotnej w jednym miejscu.
SOR w SPS ZOZ „Zdroje” dysponuje 14 łóżkami, lądowiskiem na dachu szpitalnego pawilonu i jest w pełni wyposażony. Poza SORem w Zdrojach, działają SORy w Choszcznie, Gryficach, Koszalinie, Stargardzie, Szczecinku oraz w Szczecinie w szpitalach przy Unii Lubelskiej, Arkońskiej i w Zdunowie.