Zełenski podróżuje w tej chwili do USA amerykańskim samolotem wojskowym. To pierwsza zagraniczna wizyta prezydenta Ukrainy od czasu inwazji Rosji na jego kraj pod koniec lutego.
Przewidywany terminarz wizyty prezydenta Ukrainy w Waszyngtonie w środę prezentuje się następująco:
- 20:00 (czasu polskiego): Biden wita Zełenskiego w Białym Domu
- 20:30: Dwustronne spotkanie Bidena z Zełenskim
- 22:30: Wspólna konferencja prasowa obu prezydentów
- 00:15: Zełenski przybywa na Kapitol
- 1:30: Zełenski wygłasza przemówienie na posiedzeniu Kongresu
Ukraińskie flagi powiewają już na amerykańskich ulicach
- Ukraińskie flagi powiewają na Pennsylvania Avenue z okazji wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Waszyngtonie - donosi na Twitterze BBC. Do wpisu dołączone są także zdjęcia.
Wizyta Zełenskiego jak wizyta Winstona Churchilla 81 lat temu
- Przyjazd prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego wywoła przejmujące echo porównywalne z przybyciem premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla do Waszyngtonu 81 lat temu, kilka dni po japońskim ataku na Pearl Harbor. Ta świąteczna wizyta scementowała sojusz, który miał wygrać II wojnę światową i zbudować powojenny demokratyczny świat - pisze w środę CNN.
- Zełenski porównał opór swojego narodu przeciwko Rosji z samotnym sprzeciwem Wielkiej Brytanii wobec nazistów w dniach poprzedzających przystąpienie USA do II wojny światowej - podkreśla amerykańska stacja. - Ukraiński przywódca zapewne doceni historyczne podobieństwa. Sparafrazował jedno z najsłynniejszych wojennych przemówień Churchilla w emocjonalnym przemówieniu do brytyjskich parlamentarzystów w marcu. „Nie poddamy się, nie przegramy, dojdziemy do końca” - dodaje CNN.
Czy Ukraińcy dostaną broń?
Według Politico, podczas wizyty Ukraińcy po raz kolejny poproszą o przesłanie m.in. rakiet ATACMS (Army Tactical Missile Systems) oraz dronów bojowych Gray Eagle i Reaper. ATACMS to wystrzeliwane z systemów HIMARS pociski o zasięgu do 300 km, zaś amerykańskie drony mają większą siłę ognia i dalszy zasięg, niż używane przez Ukrainę tureckie Bayraktary.
W obu przypadkach Kijów mimo wielu starań spotkał się z odmową Waszyngtonu. W listopadzie prezydent Biden powiedział, że odmówił przekazania rakiet dalszego zasięgu, bo nie chce, by Ukraińcy uderzali na terytorium Rosji.
Politico twierdzi, że choć rozmowy na ten temat mają zdominować spotkanie w Białym Domu, to administracja USA nie zamierza ustąpić ze swojego stanowiska, bo - zdaniem cytowanych oficjeli - może to "sprowokować Putina do użycia potencjalnie nawet bardziej zabójczej broni na Ukrainie".
Prezydent Zełenski: jestem w Waszyngtonie, by podziękować USA za wsparcie
Jestem dzisiaj w Waszyngtonie, by podziękować amerykańskiemu narodowi, prezydentowi i Kongresowi za tak potrzebne wsparcie; przyjechałem tutaj także po to, by kontynuować współpracę z USA w celu przybliżenia naszego zwycięstwa - oznajmił ukraiński przywódca Wołodymyr Zełenski, który w środę wieczorem rozpoczął wizytę w Stanach Zjednoczonych.
"W przyszłym roku musimy zwrócić ukraińską flagę i wolność całej naszej ziemi, wszystkim naszym ludziom" - zadeklarował Zełenski. Zapowiedział również, że przeprowadzi w Waszyngtonie "serię negocjacji w celu wzmocnienia odporności i zdolności obronnych Ukrainy".
Zełenski dotarł do stolicy USA na pokładzie amerykańskiego samolotu wojskowego, który wyleciał z Polski. Kolumna pojazdów ukraińskiej delegacji jest już pod Białym Domem, gdzie o godz. 20 czasu polskiego Zełenski zostanie oficjalnie powitany przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena.
Na godz. 22.30 planowana jest wspólna konferencja prasowa obu przywódców, zaś o godz. 1.30 w nocy ze środy na czwartek Zełenski ma wygłosić przemówienie podczas specjalnej połączonej sesji obu izb Kongresu USA.

lena