"Zielona" kometa krąży nam nad głowami. Jak możemy ją zobaczyć?

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
"Zielona" kometa ostatni raz widziana była w czasach epoki lodowcowej.
"Zielona" kometa ostatni raz widziana była w czasach epoki lodowcowej. fot. Twitter / @JosefMecel
Obecnie nad Ziemią możemy oglądać kometę C/2022 E3 ZTF nazywaną także "zieloną", ze względu na wyjątkowy kolor jej warkocza. Kometę zobaczymy przy pomocy zwykłej lornetki, a jeśli dopisze nam szczęście, to powinniśmy zobaczyć ją także gołym okiem.

"W ciągu najbliższych dni zielona kometa znajdzie się najbliżej naszej planety, czyli w odległości około 42 milionów kilometrów. To na tyle dużo, że nie da się przewidzieć, jak dobrze widoczna będzie kometa" - mówi popularyzator astronomii Karol Wójcicki. "Z reguły komety to obiekty, które możemy oglądać przy pomocy teleskopów, większych lub mniejszych. Zapowiada się jednak, że ta kometa będzie widoczna dla amatora" - dodał Wójcicki.

Komety to wyjątkowe obiekty, które od tysięcy lat rozpalały ludzką wyobraźnię. W historii ich pojawienie się było odbierane jako zapowiedź ważnych i wiekopomnych wydarzeń. Dziś wiemy, że są to po prostu lodowo-pyłowe bryły przemierzające kosmos, zupełnie jednak różniące się od planetoid.

Będzie widoczna całą noc

"Komety są zbudowane z lodu, tak suchego, jak i wodnego. Jest tam też mnóstwo gruzu i pyłu. Gdy to wszystko zbliża się do gwiazdy, gdy rośnie temperatura, lód zaczyna sublimować, czyli płynnie przechodzić ze stanu stałego w gazowy. Uwalniają się duże ilości gazu, które często podnoszą materiał pyłowy z komety i tak wytwarzają się warkocze" - powiedział Karol Wójcicki.

"Zielona" kometa będzie widoczna przez całą noc w okolicach gwiazdy polarnej. Do obserwacji najlepiej przygotować lornetkę lub lunetę. Jeżeli będziemy prowadzić obserwację na terenach niezanieczyszczonych światłem, czyli poza okolicami wielkich metropolii, to są duże szanse, że kometę i jej zielony warkocz dostrzeżemy gołym okiem.

Źródło: Polskie Radio 24

od 16 lat
Polecjaka Google News - Portal i.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl