Spis treści
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce już 9 czerwca. Jedną z kwestii, która najbardziej interesuje wyborców w całej Polsce jest sprawa tzw. Zielonego Ładu. Czy ten pakiet przepisów powinien zostać zreformowany, czy może trafić do kosza?
Kandydaci poszczególnych komitetów mają na tę sprawę różne poglądy.
Poniżej prezentujemy odpowiedzi kandydatów do PE - kolejność według numeru komitetu wyborczego.
Pytanie: Zielony Ład - do kosza czy do reformy?
Paweł Zalewski (Trzecia Droga)
Do reformy i to gruntownej.
Ewa Zajączkowska-Hernik (Konfederacja)
Europejski Zielony Ład jest strategią klimatyczną, która doprowadzi do zubożenia Europejczyków poprzez ogromne koszty wynikające z dyrektywy budynkowej, podatków ETS 1 i ETS 2, zakazów rejestracji aut spalinowych, wprowadzania Stref Czystego Transportu, ograniczania produkcji żywności w Europie. Europejski Zielony Ład powinien zostać odrzucony.
Michał Szczerba (Koalicja Obywatelska)
Powinien zostać zreformowany.
Paulina Matysiak (Lewica)
Na pewno nie do kosza, bo Zielony Ład zawiera sporo pożytecznych rozwiązań, takich jak ocieplanie budynków — czyli niższe rachunki za ogrzewanie — ochrona bioróżnorodności, cło węglowe, żeby chronić unijną gospodarkę, program sieci i europejskich korytarzy transportowych, rozbudowa szybkiej kolei. Problematyczne są kwestie związane z rolnikami, którzy wyrażają swoje niezadowolenie, dlatego na tym polu jak najbardziej należy wspólnie wypracować nowe rozwiązania. Ale warto też pamiętać, że jeśli w obliczu katastrofy klimatycznej nie podejmiemy żadnych kroków, to może się okazać, że ci rolnicy wkrótce nie będą mieli żadnych warunków do uprawiania roli przez susze, brak wody, pożary i ekstremalne zjawiska pogodowe. Utrzymanie status quo na pewno nie jest możliwe.
Tobiasz Bocheński (Prawo i Sprawiedliwość)
Do gruntownej reformy. Trzeba zrezygnować z tych wszystkich obostrzeń, które są wprowadzane na Polski rolnictwo, a dotyczącą ugorowania i zalesiania oraz wszystkich tych elementów, które budzą tak gigantyczne kontrowersje wśród rolników.
Czym jest Zielony Ład?
Zielony Ład jest zbiorem praw uchwalonych przez Unię Europejską, które mają dostosować unijną politykę klimatyczną, energetyczną, transportową i podatkową na potrzeby realizacji celu, jakim jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.
UE chce ograniczyć emisję tych gazów netto do 2030 r. o co najmniej 55 proc. w porównaniu z poziomem z 1990 r.
Europejski Zielony Ład wprowadza wiele wytycznych, m.in. dla rolnictwa. Mają one umożliwić osiągnięcie w Europie neutralności klimatycznej do 2050 r. Chodzi m.in. o wprowadzenie bardziej ekologicznej i mniej emisyjnej produkcji oraz redukcji użycia nawozów i środków ochrony roślin o połowę.
W kwestii budownictwa Zielony Ład zakłada uzyskanie przez wszystkie budynki określonych certyfikatów energochłonności. Sukcesywnie mają być również likwidowane urządzenia do ogrzewania domów zasilane paliwami kopalnymi.
W motoryzacji mają być natomiast eliminowane pojazdy spalinowe na rzecz samochodów elektrycznych.
