Złe wieści dla Tuska. "Już na starcie będzie dźwigał potężny negatywny balast"

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Wideo
od 16 lat
To pokazuje potężny negatywny balast, jaki nowy premier będzie dźwigał na barkach już na starcie – pisze "Rzeczpospolita", publikując wyniki sondażu IBRiS, w którym zapytano Polaków, jakim szefem rządu będzie Donald Tusk.

Sondaż: Jakim premierem będzie Donald Tusk?

W sondażu zwrócono uwagę, że za kilka dni prawdopodobnie lider KO Donald Tusk otrzyma misję tworzenia rządu. W związku z tym zapytano respondentów o to, jakim będzie premierem.

Zdaniem 10,1 proc. badanych, Tusk będzie premierem "znakomitym", a 21,1 proc. "dobrym". "To oznacza, że nieco więcej niż 30 proc. badanych ma pozytywną opinię o Donaldzie Tusku jako przyszłym szefie rządu" – podkreślono w sondażu.

Natomiast 22,1 proc respondentów twierdzi, że lider KO będzie premierem "przeciętnym", 11,4 proc., że "złym", a 30,4 proc., że "fatalnym".

"Negatywne oczekiwania wyraźnie więc przeważają nad pozytywnymi, wykraczając nawet poza elektorat Prawa i Sprawiedliwości z ostatnich wyborów" – zwrócono uwagę w sondażu.

4,9 proc. ankietowanych nie miało w tej sprawie zdania.

Ci wyborcy są najbardziej sceptyczni wobec szefa PO

Z badania wynika też, że zdaniem 93 proc. wyborców Konfederacji Donald Tusk będzie "fatalnym" szefem rządu; 2 proc. twierdzi, że "złym", a 5 proc., że "przeciętnym". Wśród wyborców Konfederacji brak pozytywnych opinii na ten temat.

Negatywne opinie na temat Tuska jako szefa rządu przeważają również wśród wyborców PiS. 57 proc. z nich spodziewa się, że będzie on "fatalnym" premierem; 30 proc. że "złym", a 9 proc., że "przeciętnym".

Wśród wyborców partii tworzących nową koalicję najbardziej sceptyczni wobec Tuska są ci, którzy głosowali na Trzecią Drogę (PSL i Polska 2050). 65 proc. z tej grupy uważa, że lider KO będzie "przeciętnym" szefem rządu, 30 proc. że "dobrym", a 1 proc., że "znakomitym".

Na Lewicy wyraźnie przeważają pozytywne oczekiwania. 34 proc. wskazało, że Tusk będzie "znakomitym" premierem, 27 proc. uważa, że "dobrym", i także 27 proc. że "przeciętnym". 12 proc. wyborców Lewicy nie ma zdania w tej sprawie.

32 proc. wyborów KO, czyli politycznego zaplecza Tuska wskazało, że będzie on "znakomitym" premierem, 43 proc., że "dobrym", 15 proc., że "przeciętnym", 1 proc., że "złym", a 5 proc, że "fatalnym".

"Już na starcie Tusk dźwiga na barkach potężny negatywny balast"

W sondażu zwrócono uwagę, że taki sam odsetek kobiet i mężczyzn spodziewa się, że Tusk będzie "znakomitym" lub "dobrym" szefem rządu – 31 proc., ale zdecydowanie więcej kobiet niż mężczyzn wskazało, że może być premierem "przeciętnym" – 30 proc. Wśród mężczyzn to grupa 14 proc. badanych. Za to aż 48 proc. z nich uważa, że lider KO będzie premierem "złym" lub "fatalnym". W grupie kobiet negatywne oczekiwania wyraziło 35 proc. respondentek.

Pod względem wieku badanych najbardziej rozbieżne opinie mają dwie sąsiadujące ze sobą grupy. Najbardziej krytyczne są osoby w przedziale 60–69 lat, z których 43 proc. uważa, że Tusk będzie "fatalnym" szefem rządu, a 9 proc., że "złym". Z kolei największe oczekiwania są widoczne w grupie 50–59 lat, w której 20 proc. wskazało opcję "znakomity", a 34 proc. "dobry".

"Czy takie wyniki to obciążenie dla przewodniczącego Platformy, który w poniedziałek ma otrzymać misję tworzenia rządu? Z jednej strony tak, bo pokazują potężny negatywny balast, jaki nowy premier będzie dźwigał na barkach już na starcie. Z drugiej strony jednak brak entuzjazmu obywateli oznaczać może, że łatwiej ich będzie pozytywnie zaskoczyć" – czytamy.

Badanie przeprowadzono w dniach 1-2 grudnia 2023r. na 1067-osobowej grupie respondentów.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

od 12 lat

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl