Z badań Eurostatu wynika, że średnio w 2018 roku Polacy pracowali 33,5 lat. Żyjemy jednak coraz dłużej, a coraz rzadziej i później decydujemy się na zakładanie rodziny. Z aktywnych obecnie zawodowo 16 mln Polaków, jedna czwarta to z kolei osoby po pięćdziesiątce.
PISALIŚMY:
Nowe prawo pracy 2020. 35 dni urlopu dla wszystkich i koniec ochrony przedemerytalnej
Znalezienie nowej pracy osobom po 50. roku życia zajmuje dwa razy więcej czasu niż młodszym. I to w sytuacji, gdy mamy do czynienia z rynkiem pracownika i niedoborów kadrowych w wielu branżach.
Ministerstwo Rozwoju rozpoczęło zatem prace nad stworzeniem programu, który miałby zachęcić Polaków w wieku 50 plus do dłuższej pracy.
Przedstawiamy koncepcje MR bliżej w naszej galerii.
Po pierwszych konsultacjach pojawiły się pierwsze pomysły. I choć są to dopiero koncepcje, to warto przyjrzeć się im bliżej w naszej galerii. Niektóre - jak te dotyczące ograniczenia lub zniesienia ochrony przedemerytalnej - budzą kontrowersyjne.
Nie przegapcie
Nad aktywizacją osób dojrzałych pracuje równolegle też Rada Dialogu Społecznego. Swoje postulaty w ramach jej prac zgłosili też związkowcy.
Chcą wydłużyć dla wszystkich urlop wypoczynkowy do 35 dni, a osobom starszym proponują tzw. umowę mentorską, której celem byłoby nagradzanie pracowników za przekazywanie wiedzy, doświadczenia oraz umiejętności innym zatrudnionym.
Które z proponowanych rozwiązań zamienią się w projekty ustaw, dowiemy się najwcześniej za kilka miesięcy. Przypominamy, że od początku roku obowiązują już nowe zapisy Kodeksu pracy. M.in. od 1 stycznia 2020 wzrosła płaca minimalna i wynosi teraz 2600 zł brutto brutto, czyli 16 zł zł za godzinę.
Zobaczcie koniecznie
Rozwiąż i poznaj wynik
Bądź na bieżąco i obserwuj
