Zmiana czasu z letniego na zimowy (i odwrotnie) obowiązuje w siedemdziesięciu krajach świata - przede wszystkim w Europie i Ameryce Północnej. W Polsce zegarki przestawiamy nieprzerwanie od 1983 r.
Dawniej zmianę czasu tłumaczono względami ekonomicznymi, jednak korzyści płynących z takiego rozwiązania nigdy nie udowodniono. Z każdym rokiem przybywa za to przeciwników tego pomysłu. Wskazują oni na problemy, które wywołuje zaburzenie cyklu snu i czuwania. To m.in. rozdrażnienie, bóle głowy, problemy z koncentracją i zły nastrój.
Mała zmiana, a może rozregulować cały organizm. Sprawdź, jak...
Zmiana czasu po raz ostatni?
Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 2016 r. stosowanie czasu letniego i zimowego w Polsce przedłużono do 2021 r. W 2019 r. tematem zmiany czasu zajęła się Komisja Europejska. Po konsultacjach społecznych, w których za nieprzestawianiem zegarków opowiedziało się 84 proc. respondentów, KE zaproponowała zniesienie sezonowych zmian czasu w Europie i pozostawienie państwom członkowskim swobody zdecydowania, czy chcą na stałe pozostać przy czasie letnim czy zimowym. Parlament Europejski poparł projekt, ale ostatecznej decyzji wciąż nie ma.
Zmiana czasu 2020. Kiedy przestawiamy zegarki?
W tym roku po raz kolejny więc przestawimy zegarki o godzinę do tyłu. Czas z letniego na zimowy zmieniamy zawsze w ostatni weekend października. Oznacza to, że w 2020 r. zmiana czasu nastąpi w nocy z 24 na 25 października. Wtedy przestawimy zegarki z godziny 3 na 2.
