Zmiana czasu 2019. Kiedy przestawiamy zegarki z czasu zimowego na letni?
Zegarki z czasu zimowego na letni zmieniać będziemy tradycyjnie w ostatni weekend marca. W 2019 roku zegarki przestawiamy więc w nocy z 30 na 31 marca, z godz. 2:00 należy przestawić wskazówki na 3:00. Oznacza to, że śpimy krócej. Jest to bardzo uciążliwe, ponieważ zanim nasze organizmy przywykną do wcześniejszej godziny porannej pobudki zazwyczaj mija kilka dni.
CZYTAJ TEŻ | ONEIRONAUCI. JAK W PEŁNI KONTROLOWAĆ SWÓJ SEN I PRZEŻYĆ KOSMICZNY ORGAZM
Po co nam zmiana czasu z zimowego na letni?
Jaki ma sens zmiana czasu z zimowego na letni? Okazuje się, że wszystko wprowadzone zostało przede wszystkim po to, żeby lepiej wykorzystywać światło słoneczne. Chodzi o to, żeby dopasować aktywność człowieka do godzin, w których jest jasno i towarzyszy mu naturalne światło. Niestety, przestawianie zegarów wiąże się z licznymi niedogodnościami, przykładowo:
- pociągi jesienią muszą na godzinę stawać na najbliższej stacji i czekać, natomiast wiosną są spóźnione
- systemy informatyczne muszą się dostosować do nowej godziny, co generuje dodatkowe koszty
- organizm ludzki musi dostosować się do innego trybu działania - wiąże się to początkowo z uczuciem niewyspania i problemami z kontentacją
Kiedy zmiana czasu zostanie zniesiona?
Zmiana czasu na letni i zimowy w Unii Europejskiej powinna zostać zniesiona w 2021 roku. Państwa członkowskie będą mogły zadecydować, który czas - letni czy zimowy - wprowadzą na swoim terytorium. Europosłowie komisji transportu proponują, aby zmiana czasu w ostatnią niedzielę marca 2021 roku była ostatnią zmianą w tych krajach UE, które wybiorą na stałe czas letni. Kraje, które wybrałyby na zawsze czas zimowy, ostatni raz zmieniłyby czas w październiku 2021 roku.
W marcu lub kwietniu wypowie się na ten temat Parlament Europejski. Po przyjęciu projektu, trafi on do negocjacji z Radą UE (krajami członkowskimi) nad ostatecznym kształtem regulacji. Państwa członkowskie będą zobowiązane powiadomić Komisję Europejską do kwietnia 2020 roku, w jakim czasie chcą pozostać na stałe.
W Polsce za zniesienie zmian czasu odpowiedzialne jest Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.
Zmiana czasu w Polsce
W Polsce pierwszy raz zaczęto zmieniać czas w dwudziestoleciu międzywojennym, ale zrobiono to tylko raz. Następnie czas zmieniano podczas okupacji hitlerowskiej. Później ze zmianą czasu w naszym kraju było różnie. Czas zmieniano w latach od 1945 do 1949, od 1957 do 1964, od 1977 do 1981.
CZYTAJ TEŻ | ILE SPAĆ, BY WYPOCZĄĆ? JAK DŁUGO POWINIEN TRWAĆ SEN? CZYM JEST SPRAYABLE SLEEP? SKUTKI NIEDOBORU SNU MOGĄ BYĆ PODOBNE DO UPOJENIA ALKOHOLOWEGO
Obecnie nieprzerwanie od 1983 roku przestawiamy zegarki. Do 1995 czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września (a wprowadzany w ostatnią niedzielę marca tak jak obecnie). Wcześniej dni zmiany czasu w Polsce były ogłaszane w Monitorze Polskim i tak na przykład w 1964 zmiana czasu na letni nastąpiła dopiero 31 maja, a na zimowy 27 września.
POLECAMY: