Zmiana czasu z letniego na zimowy. Kiedy zmieniamy czas? O ile przesunąć zegarki? Jak to wpływa na nasze zdrowie?

Marcin Koziestański
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W ostatni weekend października przestawimy zegary o godzinę do tyłu. Za 5 miesięcy przesuniemy wskazówki o godzinę do przodu. Jak nasz organizm reaguje na te powtarzające się sezonowe zmiany czasu? Jak długo przyzwyczajamy się do nowego rytmu? Co zrobić, aby przetrwać ten okres w miarę bezboleśnie? Na te pytania odpowiada prof. Marta Jackowska, psycholożka zdrowia z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Kiedy zmiana czasu na zimowy?

W nocy z 26 na 27 października zmienimy czas na zimowy. Oznacza to, że będziemy mogli spać godzinę dłużej, ale też wcześniej będzie zapadać zmrok. W efekcie zimą wiele osób budzi się po ciemku i po ciemku wraca z pracy, a kiedy dostępne jest światło dzienne, przebywa w biurze. Z kolei przy marcowej zmianie czasu na letni bolesne bywa ponowne przyzwyczajanie się do wcześniejszego wstawania rano.

Mechanizm cofania czasu o godzinę (jesienią) oraz przesuwania o godzinę do przodu (wiosną) nie jest obojetny dla naszego organizmu. Czy tak jest naprawdę?

Funkcje naszego organizmu, takie jak sen, czuwanie, trawienie, temperatura ciała czy nawet nastrój, są regulowane przez nasz zegar biologiczny. Jego funkcjonowanie jest ściśle powiązane z dostępnością światła lub jego brakiem, czyli ciemnością. Zmiana czasu jest więc niczym innym jak zakłóceniem funkcjonowania naszego zegara biologicznego poprzez manipulację dostępnością światła  - wyjaśnia prof. Marta Jackowska, psycholożka zdrowia z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Ryzyko wypadków i zawałów

Najłatwiej zaobserwować takie skutki przestawienia zegarów, jak niewyspanie i zły nastrój. Są najbardziej odczuwalne po zmianie czasu z zimowego na letni w marcu. Na szczęście dość szybko mijają, gdy organizm przyzwyczai się do nowego trybu. Niestety, na tym nie koniec - są też skutki znacznie groźniejsze, dlatego po zmianie czasu zalecana jest szczególna ostrożność.

Badania naukowe pokazują większe ryzyko śmiertelnego wypadku samochodowego podczas nocy ze zmianą czasu zarówno jesienią, jak i wiosną oraz większe ryzyko wypadków w pracy i zawałów serca bezpośrednio po zmianie czasu z zimowego na letni - wskazuje prof. Marta Jackowska.

Trudno mają zarówno sowy, jak i skowronki

Nasz organizm zdecydowanie gorzej znosi i dłużej się adaptuje do zmiany czasu z zimowego na letni, co potwierdzają właśnie statystyki dotyczące wypadków i zawałów. Jesteśmy też wtedy jeszcze bardziej niewyspani niż zwykle.

Większość ludzi potrzebuje maksymalnie około dwóch tygodni, aby ich organizm dostosował się do zmiany czasu.

Co ciekawe, jedno z niewielu badań na ten temat pokazało, że zmiana czasu najbardziej niekorzystnie wpływa zarówno na osoby z bardzo wczesnym chronotypem (tzw. skowronki), jak i z bardzo późnym (tzw. sowy). Szczególnie źle reagujemy na zmianę czasu z zimowego na letni, kiedy tracimy godzinę snu. Są ponadto dowody sugerujące, że zegar biologiczny osób z późnym chronotypem nie dostosowuje się do tej zmiany czasu - mówi psycholożka z Uniwersytetu SWPS.

Czy zmiana czasu ma sens?

Zmiana czasu została formalnie wprowadzona w 1916 roku podczas pierwszej wojny światowej przez Niemców w celu efektywniejszego wykorzystania naturalnego światła i - co się z tym wiązało - zaoszczędzenia na użyciu sztucznego światła.

- Obecnie mało kto widzi w tym sens lub użyteczność, a negatywne skutki dla naszego zdrowia i samopoczucia jasno sugerują, że zmiana czasu raczej nam szkodzi niż pomaga - podsumowuje prof. Marta Jackowska.

Źródło: Centrum Prasowe Uniwersytetu SWPS

Komentarze 11

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Grzegorz
Praca na trzy zmiany to dopiero wyniszcza organizm
T
To Ja
kiedy wreszcie skończy się g.no przestawiania czasu a?

Skoro po3,14e…lona Unia tego nie załatwia

to niech Kaczor dojdzie do wadzy!
P
P
🤔🤔🤔może niech autor tego artykułu przesunie sobie zegarek do przodu

Ja i wszyscy inni przesuwamy zegarki do tyłu😝😝😝
g
gosc
17 października, 22:15, tak:

Jak niemcy coś wprowadzą to zawsze na tym cierpią całe narody

21 października, 20:18, To Ja:

z tym, że zmiana czasu to wynalazek amerykański Benjamina Franklina, nie wiedziałem, że to Niemiec

A ja nie wiedziałem żeś analfabeta :

Poważnie temat zmiany czasu opisał Brytyjczyk William Willett w broszurce „Waste of Daylight”, wydanej w 1907 r. Jednak pomimo znacznego lobby w rządzie brytyjskim nie udało mu się przeforsować tego pomysłu.

Niekiedy jako twórcę tego rozwiązania podaje się George’a Vernona Hudsona, który chciał „lepiej wykorzystać długie dni lata”

Pionierami we wprowadzeniu czasu letniego byli Niemcy. W czasie I wojny światowej, 30 kwietnia 1916, w Rzeszy i sojuszniczych Austro-Węgrzech oraz na okupowanych terenach Polski i Bałkanów, czas przesunięto o godzinę do przodu. Dzień 1 maja rozpoczął się 30 kwietnia o godzinie dwudziestej trzeciej, a 30 września zakończył się o godzinie 1 w nocy. W 1917 roku zmiana nastąpiła w nocy z 15 na 16 kwietnia (z niedzieli na poniedziałek); wskazówki przesuwano jednak z godziny drugiej na trzecią i czas letni obowiązywał do nocy z 16 na 17 września. Podobnie było w 1918 roku.

T
To Ja
17 października, 22:15, tak:

Jak niemcy coś wprowadzą to zawsze na tym cierpią całe narody

z tym, że zmiana czasu to wynalazek amerykański Benjamina Franklina, nie wiedziałem, że to Niemiec

T
To Ja
kiedy wreszcie skończy się g.no przestawiania czasu a?

Skoro po3,14e…lona Unia tego nie załatwia

to niech Kaczor dojdzie do wadzy!
❤️
A jakby tak uznać że przestawianie zegarków to neo-przestawianie i nie będziemy przestawiać ?

Przestawianie zegarków jest nie potrzebne nawet lewactwo tak stwierdziło.
g
gość
coś się chyba pomyliło, bedzie dokładnie odwrotnie - teraz cofamy a za 5 miesiecy do przodu
C
Czas
Przestawiamy zegary o godzinę do przodu to wg. autora śpimy dłużej.

Panie pismak - do szkoły Pan zaspał.

Jesienią zegary cofamy o godzinę, dlatego dłużej śpimy.
g
gosc
Unijne lewactwo podobno podjęło decyzję o zaprzestaniu przestawiania zegarków, ale terroryzm pseudoekologów nie dopuszcza żyć w normalnym świecie.
t
tak
Jak niemcy coś wprowadzą to zawsze na tym cierpią całe narody
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl