Zmiany w kodeksie karnym. Od 1 października surowsze kary dla przestępców, w tym pijanych kierowców

Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
od 16 lat
Od 1 października wchodzą zmiany w kodeksie karnym. Zaostrzone będą między innymi kary za najcięższe przestępstwa, a także dla pijanych kierowców będących recydywistami. Oto szczegóły nowelizacji kodeksu karnego.
Zmiany w kodeksie karnym. Będą surowsze kary między innymi dla pijanych kierowców.
Zmiany w kodeksie karnym. Będą surowsze kary między innymi dla pijanych kierowców.
Małgorzata Genca / Polska Press

Zmiany w karach dla kierowców

Nowe przepisy zaostrzają kary dla pijanych kierowców, którzy zostaną złapani kolejny raz na „jeździe na podwójnym gazie”. Do tej pory za taki czyn można było otrzymać grzywnę lub karę ograniczenia wolności. Od 1 października jedyną możliwą sankcją będzie więzienie.

Wzrosną też kary za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym lub spowodowanie poważnego uszczerbku na zdrowiu w sytuacji, gdy kierujący był pijany lub pod wpływem narkotyków. W takich sytuacjach sąd będzie mógł orzec:

  • Od 5 do 16 lat pozbawienia wolności w przypadku śmiertelnego wypadku
  • Od 5 do 20 lat pozbawienia wolności w przypadku spowodowania poważnego uszczerbku na zdrowiu

Koniec również z tłumaczeniem, że alkohol spożyło się „po wypadku, na uspokojenie”. Sankcje dla kierowcy będą identyczne, jeśli piło się już po zdarzeniu ale przed badaniem dokonywanym przez policjantów.

Ponadto, za ucieczkę z miejsca wypadku i nie poddanie się badaniu na obecność alkoholu, kierujący będzie traktowany, jakby był pod wpływem.

Z kolei w marcu 2024 roku w życie wejdzie dalsza nowelizacja, wprowadzająca konfiskatę pojazdu za jazdę po spożyciu alkoholu.

Nowelizacja kodeksu karnego

Przyjęta przez parlament i podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja przepisów kodeksu karnego przewiduje też między innymi wprowadzenie kary bezwzględnego dożywotniego pozbawienia wolności. Oznacza to, że osoba, która otrzyma taki wyrok, nie będzie w ogóle mogła ubiegać się o przedterminowe zwolnienie z więzienia.

Rośnie też górna granica wyroku pozbawienia wolności z 15 do 30 lat, a także znika kara 25 lat więzienia.

Za rozbój z użyciem broni oraz umyślne spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu sprawca będzie mógł zostać skazany maksymalnie na 20 lat odsiadki.

Okres przedawnienia zbrodni wzrośnie z 30 do 40 lat. Ponadto, rośnie „dolny limit” kwoty, od której kradzież przestaje być wykroczeniem, a staje się przestępstwem. Do tej pory było to 500 zł, teraz będzie to 800 zł.

Nawet do 30 lat będzie też grozić za szpiegostwo.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

mm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

N
Nb
Ciekawe, czy Duda już ulaskawil Marike którą Ziobro zwolnił z więzienia skazana na 3 lata sprawczynie rozboju. A Kamiński, czyżby prawo było dla plebsu
Wróć na i.pl Portal i.pl