Zmiany w KRS w Sejmie. Projekt zmian przedstawił minister sprawiedliwości Adam Bondar

Adam Kielar
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Sejm rozpoczął w środę debatę nad rządowym projektem noweli ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Projekt zakłada, że 15 sędziów-członków KRS wybieranych będzie w wyborach bezpośrednich i w głosowaniu tajnym przez sędziów, a nie — jak to ma miejsce od 2018 roku — przez Sejm.
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił projekt zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa.
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił projekt zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa. Fot. YouTube/Sejm RP

Zmiany w KRS w Sejmie

Projekt nowelizacji, który jest obecnie poddawany pierwszym czytaniu, przygotował rząd. Zgodnie z jego treścią po wyborze nowych członków KRS obecni członkowie stracą swój mandat.

W skład Krajowej Rady Sądownictwa – na wniosek której prezydent powołuje sędziów – wchodzi 25 osób, w tym m.in. 15 członków wybranych spośród sędziów. Do 2017 r. ich wyboru dokonywały środowiska sędziowskie. Uchwalona w grudniu 2017 r. nowelizacja ustawy o KRS przeniosła kompetencję wyboru 15 sędziów-członków KRS na Sejm.

Nowelizacja ustawy o KRS

Zmianę zasad wyboru sędziów do KRS krytycznie oceniała część środowiska prawniczego i politycy ówczesnej opozycji, którzy zarzucali, że doprowadziło to do upolitycznienia Rady i uzależnienia jej od władzy wykonawczej. Kwestia zmian w KRS stała się też elementem sporu rządu PiS z instytucjami europejskimi.

Przedstawiony przez resort sprawiedliwości projekt nowelizacji na etapie konsultacji negatywnie zaopiniowała obecna KRS. W opinii podpisanej przez przewodniczącą Rady, sędzię Dagmarę Pawełczyk-Woicką napisano, że projekt jest „sprzeczny z fundamentalnymi konstytucyjnymi zasadami polskiego porządku prawnego”.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

jg

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl