Zmutowany wirus zagraża populacji pszczół. Atakuje skrzydła owadów

Maciej Białobrzeski
Maciej Białobrzeski
- Wirus zdeformowanych skrzydeł jest zdecydowanie największym zagrożeniem dla pszczół miodnych. - mówi profesor Robert Paxton z Uniwersytetu Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze.
- Wirus zdeformowanych skrzydeł jest zdecydowanie największym zagrożeniem dla pszczół miodnych. - mówi profesor Robert Paxton z Uniwersytetu Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze. fot. Polska Press
U zakażonej pszczoły przestają prawidłowo rozwijać się skrzydła, co może doprowadzić do ich śmierci.

Wirusa zdeformowanych skrzydeł przenosi dręcz pszczeli. Jest to zewnętrzny pasożyt pszczół miodnych. Po zakażeniu u owadów przestają w pełni rozwijać się skrzydła, co może bezpośrednio doprowadzić do ich śmierci. Wirus zdeformowanych skrzydeł jest najlepiej zbadanym z wirusem, który zagraża pszczołom miodnym.

- Wirus zdeformowanych skrzydeł jest zdecydowanie największym zagrożeniem dla pszczół miodnych. - mówi profesor Robert Paxton z Uniwersytetu Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze.

To właśnie naukowcy z Uniwersytetu Marcina Lutra postanowili sprawdzić jak zabójczy może być nowy wariant wirusa. Analizowano około 3 tys. zestawów danych pochodzących National Center for Biotechnology Information. Wzięte pod lupę informacje dotyczyły pszczół miodnych, ale również trzmieli ziemnych i pasożytów z rodzaju Varroa. Analiza opierała się głównie na materiale genetycznym wirusa oraz publikacjach na temat mutacji wirusa. Badania wykazały, że wirus nie rozprzestrzenił się wyłącznie w Australii.

- To tylko kwestia czasu, zanim nowy wariant stanie się dominującą formą wirusa na świecie - poinformował profesor Paxton.

Badania pokazały, że nowy wariant wirusa zdeformowanych skrzydeł odkryto również w próbkach pobranych od trzmieli ziemnych.

- Najważniejszą rzeczą jest zwracanie uwagi na higienę w ulu. Tutaj proste środki mogą pomóc chronić nie tylko własną kolonię przed dręczem pszczelim, ale także inne, dzikie pszczoły, którymi nikt się nie opiekuje - sprecyzował profesor Paxton.

Źródło: TVP Nauka

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl