Zorza polarna widziana z kosmosu zapiera dech w piersiach. Astronauta sfotografował to niesamowite zjawisko

Mateusz Zbroja
Opracowanie:
Zorza polarna widziana z kosmosu robi niesamowite wrażenie
Zorza polarna widziana z kosmosu robi niesamowite wrażenie twitter.com/astro_josh
Astronauta NASA Josh Cassada podczas rejestrowania skutków burzy słonecznej sfotografował wspaniałą zieloną zorzę polarną z kosmosu. Zdjęcie pokazuje, jak piękne i niezwykłe jest to zjawisko, które z Ziemi możemy podziwiać zaledwie w niewielkim stopniu. "To nierealne" napisał na Twitterze astronauta.

Zorza polarna widziana z kosmosu

Zorze polarne widziane z Ziemi są niezwykłym zjawiskiem, które budzi podziw wszystkich, którzy mają szansę je zobaczyć. Widok z kosmosu okiem astronauty pozwala jednak zobaczyć, jak rozległe są to pokazy świetlne.

28 lutego astronauta Josh Cassada z NASA opublikował w mediach społecznościowych niezwykłe zdjęcie przedstawiające zorzę polarną widzianą z kosmosu. "Absolutnie nierealne" - napisał na Twitterze. Cassada wykonał zdjęcie z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która krąży średnio około 250 mil (400 kilometrów) nad Ziemią.

Jak powstaje zorza polarna?

Za powstawanie zorzy polarnej odpowiedzialne są wybuchy na Słońcu, które wyrzucają w kierunku Ziemi duże ilości cząsteczek o wysokiej energii. Są to protony i elektrony tworzące wiatr słoneczny, przed którym chroni nas pole magnetyczne Ziemi. Następnie cząsteczki są przechwytywane i kierowane w stronę biegunów magnetycznych naszej planety.

Protony i elektrony przenikają do ziemskiej atmosfery i wchodzą w reakcję z występującymi w atmosferze gazami. Tak powstają właśnie różnokolorowe światła, a barwy zorzy polarnej zależą od tego, na jakiej wysokości zachodzą reakcje.

Czy zorza polarna jest niebezpieczna dla ludzi?

Zorze polarne powstające w wyniku wybuchów na Słońcu w zdecydowanej większości nie są niebezpieczne dla ludzi. Wyjątkowo silne wybuchy mogą jednak uszkadzać satelity, powodować przerwy w dostawie energii i powodować awarię sieci energetycznych.

Naukowcy stale monitorują jednak Słońce pod względem pojawiających się na nich wybuch i kontrolują, czy wyrzucane przez gwiazdę cząsteczki nie stanowią zagrożenia dla życia na Ziemi.

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

Źródła: i.pl/livescience.com/teleskop.pl

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl