Zwłoki niezarejestrowanych noworodków w zamrażarce. Południowokoreański parlament reaguje na makabryczne odkrycie

Aleksandra Jaros
Makabryczne odkrycie w Korei Południowej. Zwłoki noworodków w zamrażarce
Makabryczne odkrycie w Korei Południowej. Zwłoki noworodków w zamrażarce Pixabay
W ubiegłym tygodniu koreańskim społeczeństwem wstrząsnęły doniesienia o odnalezionych w zamrażarce zwłokach dwójki noworodków. Dzieci miały zaledwie jeden dzień. Do makabrycznego odkrycia doszło w wyniku kontroli zaledwie jednego procenta z ponad 2 tys. przypadków dzieci niezarejestrowanych w urzędach stanu cywilnego, a posiadających szpitalny akt urodzenia.

Makabryczne odkrycie podczas kontroli

Południowokoreański parlament uchwalił w piątek ustawę nakładającą na placówki medyczne obowiązek zgłaszania samorządom lokalnym narodzin noworodków. Decyzję podjęto po tym, jak w zeszłym tygodniu w zamrażarce znaleziono zwłoki niezarejestrowanych dzieci.

Lokalna policja przekazała CNN, że trzydziestokilkuletnia kobieta przyznała się do zabicia dzieci. Tłumaczyła, że ​​zrobiła to, ponieważ miała trudności finansowe związane z opieką nad trójką innych dzieci w wieku 12, 10 i 8 lat.

Matka dzieci została oskarżona o zabicie dwóch noworodków i przechowywanie ich ciał w zamrażarce przez lata. W dniu śmierci miały zaledwie jeden dzień.

Pierwszą rzekomą ofiarą kobiety było jej czwarte dziecko, urodzone w szpitalu w listopadzie 2018 r. Policja twierdzi, że udusiła dziewczynkę dzień po porodzie, a ciało włożyła do zamrażarki w swoim domu. Te same zarzuty ciążą na kobiece w związku z jej piątym dzieckiem, chłopcem urodzonym w listopadzie 2019 roku.

Mąż kobiety twierdzi, że nie wiedział o morderstwach. Był przekonany, że jego żona dokonała aborcji.

Korea podjęła działania w sprawie rejestracji dzieci

Sprawa wyszła na jaw w maju, kiedy rządowa Izba Kontroli i Kontroli stwierdziła, że ​​narodziny dzieci nigdy nie zostały oficjalnie zarejestrowane, chociaż w szpitalu istniał zapis ich narodzin. Zdarzenie ujawniło lukę w systemie rejestracji, w którym tylko rodzice są zobowiązani do zgłaszania narodzin swoich dzieci rządowi w ciągu miesiąca po ich narodzinach.

Nowelizacja ustawy o rejestracji nakłada na szpitale obowiązek podania władzom lokalnym informacji dotyczących dziecka w ciągu 14 dni od narodzin za pośrednictwem systemu HIRAS.

Poseł Kang Min-kuk z rządzącej Partii Władzy Ludowej, który jest autorem ustawy, wyraził w piątek nadzieję, że ustawa doprowadzi do tego, że mniej dzieci pozostanie niezarejestrowanych i pozbawionych podstawowych praw.

"Naszym priorytetem powinna być ochrona dzieci, które już się urodziły" - powiedział. Nowelizacja wejdzie w życie rok po publikacji.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło: CNN, PAP

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl