Nietypowe polskie cmentarze. Co stanowi o ich wyjątkowości?
Cmentarze od dawna wywołują zadumę i zachwyt. Szczególnego znaczenia nabierają w dniu Wszystkich Świętych, kiedy odwiedzamy groby swoich bliskich. W Polsce znajduje się wiele cmentarzy o wspaniałej historii i dużej wartości artystycznej. Są również takie, które w niczym nie przypominają tradycyjnej nekropolii.
Zobacz galerię najbardziej nietypowych polskich cmentarzy, wśród których wyróżniliśmy:
- Piramidę w Rapie,
- Kaplicę Czaszek w Kudowie-Zdroju,
- Cmentarz choleryczny w Warszawie,
- Cmentarz muzułmański w Kruszynianach,
- Latarnie umarłych w Krakowie,
- Tatrzański Cmentarz Symboliczny,
- Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku,
- Stary Cmentarz w Łodzi,
- Stary Cmentarz Żydowski we Wrocławiu,
- Cmentarz mennonicki w Sosnówce.
Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny
Co roku 1 listopada obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych. Tradycyjnie, tego dnia oddajemy hołd wszystkim osobom, które zostały uznane za święte w kościele katolickim. Tradycja ta ma już ponad tysiąc lat, jednak wywodzi się aż ze starożytności. Już wtedy bowiem celebrowano życie i spuściznę męczenników. W XI wieku, Wszystkich Świętych zostało ustanowione "świętem nakazanym" - tego dnia osoby wierzące muszą wziąć udział we mszy świętej.
Zazwyczaj tego dnia odwiedzamy groby bliskich, choć to 2 listopada jest dniem, w którym wspominamy wszystkich zmarłych. Dzień ten w Kościele nazywany jest Dniem Zadusznym. Stąd też jego potoczna nazwa - zaduszki. Tego dnia, osoby wierzące modlą się o zbawienie dla dusz, które znalazły się w czyśćcu i wspominają wszystkich zmarłych.
Uroczystości, w których bierzemy wtedy udział wywodzą się z przedchrześcijańskiej tradycji słowiańskiej. To właśnie wtedy odprawiano obrzędy nazywane "Dziadami".
dś
