250 obserwatorów społecznych będzie kontrolować przebieg wyborów prezydenckich

OPRAC.:
Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
250 obserwatorów społecznych będzie kontrolować przebieg wyborów prezydenckich
250 obserwatorów społecznych będzie kontrolować przebieg wyborów prezydenckich Adam Wojnar / Polska Press
W niedzielę blisko 250 obserwatorów społecznych będzie kontrolować przebieg dnia głosowania podczas II tury wyborów prezydenckich. Obserwatorzy będą korzystać ze specjalnej aplikacji „Monitoruj Wybory” na smartfony i tablety, stworzonej przez Fundację ePaństwo. Dzięki niej w czasie rzeczywistym dane dot. poszczególnych komisji trafią do sztabu misji obserwacyjnej.

Jak podkreśla koordynator akcji - Fundacja Odpowiedzialna Polityka, społeczna obserwacja wyborów to ważny instrument, który pozwala obywatelom na bezpośrednie zaangażowanie się w proces wyborczy i wzmocnienie społeczeństwa obywatelskiego.

250 obserwatorów w całej Polsce

Podczas II tury wyborów prezydenckich 12 lipca br. pracy Obwodowych Komisji Wyborczych (OKW) w całej Polsce będzie przyglądać się grupa blisko 250 przeszkolonych obserwatorów społecznych, którzy na bieżąco będą przekazywać meldunki ze swojej obserwacji do sztabu misji obserwacyjnej. Obserwacja rozpocznie się przed otwarciem lokali wyborczych (ok. 6.00) i potrwa do zakończenia procesu liczenia głosów.

Obserwatorzy skorzystają z aplikacji

Obserwatorzy społeczni podczas tegorocznych wyborów prezydenckich będą korzystać ze specjalnej aplikacji „Monitoruj Wybory” na smartfony i tablety, stworzonej przez Fundację ePaństwo. Dzięki niej w czasie rzeczywistym dane dot. poszczególnych komisji trafią do sztabu misji obserwacyjnej.

Na ich podstawie powstanie raport, który zostanie przedstawiony Państwowej Komisji Wyborczej po zakończeniu procesu wyborczego. Znajdzie się w nim synteza obserwacji, obiektywna ocena przebiegu dnia głosowania i rekomendacje na przyszłość, które posłużą do ulepszenia procesu wyborczego. Treść raportu zostanie także podana do wiadomości opinii publicznej.

To kolejna akcja obserwacji wyborów, którą poprowadzi zespół Fundacji Odpowiedzialna Polityka - na swoim koncie ma on m.in. obserwację podczas I tury wyborów prezydenckich w 2020 r. i wyborów samorządowych w 2018 r., a także monitoring kampanii w mediach społecznościowych przed wyborami parlamentarnymi w 2019 r. Fundacja zorganizowała też wideoobserwację wyborów prezydenckich w Rosji w 2018 r.

Inicjatywę misji obserwacyjnej podczas II tury wyborów prezydenckich 12 lipca br. wspiera Fundusz Obywatelski, prowadzony przez Fundację dla Polski i finansowany przez wpłaty obywatelskie. Fundusz jest niezależną inicjatywą, która wspiera oddolne działania na rzecz ochrony praw i wolności, pokoju społecznego i tworzenia dialogu w Polsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl