50 lat temu zrezygnował prezydent Nixon. Do dziś ta decyzja odbija się echem w polityce

Kazimierz Sikorski
Ustąpienie Nixona było spodziewane, ale wywołało szok w kraju.
Ustąpienie Nixona było spodziewane, ale wywołało szok w kraju. Fot. X (Twitter)
Dymisja Richarda Nixona zwieńczyła trwający ponad dwa lata skandal Watergate. Amerykanie dowiedzieli się o brudach politycznej kuchni i cynizmie rządzących.

Pięć dekad temu prezydent USA Richard Nixon wszedł do Gabinetu Owalnego, spojrzał w kamerę telewizyjną i ogłosił swą rezygnację. Dokonał czynu, który wciąż odbija się echem. Dymisja Nixona zwieńczyła trwający ponad dwa lata skandal Watergate, który wraz z Wietnamem zmienił prezydenturę i otaczającą ją politykę.

Zaczęło się od Watergate

Zaczęło się 17 czerwca 1972 r. od włamania do kompleksu budynków Watergate w Waszyngtonie, co było nieudaną próbą podsłuchania siedziby Demokratów przez kampanię reelekcyjną Nixona.

Krótko potem Nixon wdał się w sprawę dotyczącą utrudniania wymiarowi sprawiedliwości śledztwa, które doprowadziłoby do wykrycia „brudnych sztuczek” Nixona w kampanii 1972 r.

Dyskusję uchwycono na taśmach, które Nixon zainstalował na potrzeby dokumentacji historycznej. Latem 1973 roku specjalna komisja Senatu ujawniła istnienie tych taśm, które rzuciły światło na tuszowanie afery Watergate.

Nagła zmiana prokuratora

Prokurator specjalny Archibald Cox, prowadzący śledztwo, zażądał wydania tych taśm. Nixon odmówił. 20 października 1973 zwolnił Coxa z powodu sporu dotyczącego taśm, wydarzenia znanego jako masakra w sobotnią noc. Naciski społeczne i Kongresu zmusiły Nixona do powołania nowego prokuratora specjalnego, Leona Jaworskiego.

Tymczasem Izba Reprezentantów wszczęła śledztwo ws. impeachmentu. 27 lipca 1974 r. Komisja Sądownictwa Izby Reprezentantów głosowała za zaleceniem postawienia Nixona w stan oskarżenia.

Impeachmentu jednak nie było

Cała Izba nie podjęła się impeachmentu; kości zostały rzucone za Nixona. Trzy dni przed pierwszym głosowaniem w komisji Sąd Najwyższy nakazał Nixonowi oddanie taśm – z których jedna zawierała dyskusję o „dymiącej broni” na temat ingerencji w śledztwo FBI.
Kiedy taśma ujrzała światło dzienne, liderzy republikańscy udali się do Białego Domu i mówili Nixonowi, że nie przetrwa głosowania w Kongresie w sprawie impeachmentu.

Nixon zdecydował się wygłosić przemówienie 8 sierpnia 1974 r., informując naród, że jego rezygnacja zacznie obowiązywać w południe następnego dnia.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
antyPiS
Szokiem było, że [wulgaryzm] wpadło w wentylator. Do tego incydentu a zwłaszcza po nim Administracja ma opanowane, jak uniknąć aby pismaki aferę wykryły i opisały.
Wróć na i.pl Portal i.pl