"ACTA 2" odrzucone
W czwartek 5 lipca, w Parlamencie Europejskim odbyło się głosowanie nad dyrektywą o prawach pokrewnych, nazywaną w skrócie ACTA 2.
Europosłowie zdecydowali, że dyrektywa zostanie odrzucona. Parlament Europejski oddalił propozycje Komisji JURI o rozpoczęciu tajnych negocjacji trójstronnych z Radą i Komisją Europejską w celu ustalenia szczegółów dyrektywy.
ACTA 2 WYNIKI GŁOSOWANIA
Na posiedzeniu Parlamentu
- 278 posłów głosowało za przyjęciem poprawek,
- 318 opowiedziało się za ich odrzuceniem,
- 31 osób wstrzymało się od głosu
.
Dyrektywa będzie ponownie przedmiotem debaty, poprawek i głosowania podczas kolejnej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego we wrześniu.
ACTA 2: Wyniki głosowania

ACTA 2: Debata w Parlamencie Europejskim
Przed głosowaniem nad dyrektywą głos w sprawie dyrektywy o prawie autorskim zabrali europarlamentarzyści.
Axel Voss, członek komisji Prawnej UE (JURI), która wnioskowała o rozpoczęcie negocjacji powiedział, że celem dyrektywy jest "zakończenie eksploatacji artystów europejskich w Internecie". - Mówimy o dużych platformach europejskich, takich jak Google czy Facebook, które od wielu lat mają olbrzymie zyski kosztem artystów europejskich, nie możemy tego akceptować - powiedział niemiecki eurodeputowany.
Przeciwna dyrektywie w tym kształcie była brytyjska eurodeputowana i wiceprzewodnicząca Komisji IMCO Catherine Stihler.
- Bardzo żałuje, że nasze stanowisko nie zostało wzięte pod uwagę i tekst JURI nie osiągnął koniecznej równowagi, bo mamy rzeczywiste uwagi dotyczące artykułu 13 i wolności słowa - powiedziała europosłanka Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów.
- Żałuję, że większość posłów do PE nie poparła stanowiska, które ja i komisja prawna popieramy. Jest to jednak część procesu demokratycznego. We wrześniu wrócimy do tej kwestii, aby dokładniej się zastanowić i spróbować rozwiać obawy ludzi, a jednocześnie zaktualizować zasady dotyczące praw autorskich we współczesnym środowisku cyfrowym - powiedział po głosowaniu Axel Voss.
Dyrektywa o prawach pokrewnych tzw. ACTA 2 wywołała protesty w całej Polsce. Najwięcej kontrowersji wzbudzały artykuły 11 i 13 dyrektywy. Pierwszy z nich dotyczy praw pokrewnych wydawców, których celem jest ochrona nakładów pracy poniesionych przez autora, natomiast drugi filtrowania i moderowania treści przez autorów serwisów internetowych.
ACTA 2: Prawda i mity CZYTAJ KONIECZNIE
4 lipca w imię protestu przeciwko dyrektywie Wikipedia zdecydowała się na zaciemnienie swoich stron. Korzystać z internetowej encyklopedii będzie można od czwartku 5 lipca, godziny 15.00. Oprócz Polski strony Wikipedii zostały zaciemnione we Włoszech i Hiszpanii.
WIKIPEDIA PROTESTUJE PRZECIWKO ACTA 2
Dzień przed głosowaniem, 4 lipca delegacja Prawa i Sprawiedliwości w specjalnym oświadczeniu zapowiedziała, że wystąpi przeciw niej.
Protest przeciw ACTA 2 w Katowicach ZDJĘCIA Nie chcą, by dyr...
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Mazda Mirai Motors Challange 2018