ACTA2 przyjęte!
ACTA 2 przegłosowane Dyrektywa o prawach autorskich (ACTA 2) powróciła do Parlamentu Europejskiego i została skierowana do dalszych prac. Europosłowie podjęli decyzję o tzw. ACTA 2. Projekt zmian od początku budził liczne kontrowersje. Był przedmiotem sporów wielu grup, od internautów, przez wydawców prasy, aż do producentów sprzętu elektronicznego.
Zwolennicy dyrektywy argumentują, że pomoże ona dostosować przepisy do zmian jakie zaszły na rynku cyfrowym oraz dzięki niej prawa autorskie twórców będą lepiej chronione. Z kolei przeciwnicy ACTA 2 twierdzą, że efektem wprowadzenia będzie cenzura internetu, a sama dyrektywa ogranicza wolność w sieci.
Wyniki głosowania Parlamentu Europejskiego nad ACTA 2
Za przyjęciem ACTA 2 głosowali między innymi posłowie Platformy Obywatelskiej argumentujący swoją decyzję ochroną praw autorskich. Według nich dyrektywa pozwoli domagać się zapłaty za wykorzystanie treści. Przeciw ACTA 2 byli eurodeputowani PiS przychylający się opinii, że dyrektywa o prawie autorskim ograniczy wolność w Internecie.
Rozkład głosów nad tzw. ACTA 2
- Za 438
- Przeciw 226
- Wstrzymujący się 39
Internet o ACTA 2. Co o dyrektywie mówi się w sieci
O ACTA 2 w sieci rozgorzała szeroka dyskusja. Nie brak krytycznych opinii o dyrektywie, jednak są także osoby, które ją chwalą.
Polityka w sieci o ACTA 2
Opinie o ACTA 2:
W sprawie tzw. #ACTA2 niestety widzę okopywanie się na pozycjach. Dziennikarze za robią wywiady z ekspertami za. Dziennikarze przeciw robią z ekspertami przeciw. Brakuje mi dobrych dyskusji na kontrze. Takie bowiem pozwalają na wyciąganie wniosków - napisał na Twitterze o ACTA 2 Patryk Słowik z "Dziennika Gazety Prawnej"
ACTA 2: Kontrowersyjne artykuły
Najwięcej kontrowersji w sprawie tzw. ACTA 2 budziły artykuły - 11 oraz 13. Pierwszy zakłada przyznanie wydawcom pracy praw pokrewny, drugi z kolei nakłada obowiązek filtrowania treści na portalu pod kątem prawa autorskiego. W kontekście ACTA2 dyskutowany jest także artykuł 3 dyrektywy, który zakłada, że wydobywać dane z publicznie dostępnych zasobów będą mogły tylko instytucje badawcze w celach naukowych, co stanowi blokadę dla instytucji prywatnych.
ACTA 2.0. Czy dyrektywa UE oznacza koniec Internetu jaki znamy? Sieć zalała fala dezinformacji
ACTA 2 prawda i kłamstwa. Protesty w całej Polsce. Ile jest ...
ACTA2: Kto za, a kto przeciw dyrektywie
W sprawie dyrektywy zdania są podzielone. Za ACTA2 byli m.in wydawcy i twórcy muzyki, prasy czy książek. W całej Europie artyści apelują do Parlamentu Europejskiego o przyjęcie aktu. W Polsce są to m.in:
- Celo
- Andrzej Piaseczny
- Maciej Maleńczuk
- Ania Wyszkoni
Kto przeciw ACTA2? Dyrektywie głownie sprzeciwiają się głównie internauci, a także producenci sprzętu (m.in. LG, Samsung czy Panasonic). Swój silny sprzeciw wobec aktu wyraża również portal wykop.pl. W lipcu tego roku przeciwko ACTA2 protestowała także Wikipedia, która zaciemniła swoje strony.
Protest przeciw ACTA 2 w Katowicach ZDJĘCIA Nie chcą, by dyr...
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień
Piknik w Parku Śląskim pod hasłem "Łączymy pokolenia"
