Spis treści
Przeciwdziałanie przemocy domowej
Przemoc domowa to każde celowe działanie lub zaniechanie powodujące krzywdę i cierpienie fizyczne albo psychiczne członka rodziny. Sprawca przemocy wykorzystuje przewagę nad ofiarą i narusza jej podstawowe prawa, takie jak godność, wolność i nietykalność cielesną.
Prokuratura powinna podejmować wszelkie działania, by przeciwdziałać przemocy domowej.
Rola prokuratora-konsultanta
W każdej prokuraturze rejonowej powinien pracować prokurator, który posiada pogłębioną wiedzę nt. przeciwdziałania patologii, jaką jest przemoc domowa.
Nowe wytyczne - w trosce o pokrzywdzonych
Nowe wytyczne, które otrzymały jednostki organizacyjne prokuratury, zawierają wskazówki dotyczące tego, w jaki sposób prokuratura powinna przygotowywać się do działań w sprawie przemocy domowej, przybierającej postać np. uszkodzeń ciała, znęcania, gwałtu, czy też zabójstwa.
Odnoszą się również do postępowania przed sądem i postępowania wykonawczego, ze szczególnym uwzględnieniem osób pokrzywdzonych, by ponownie nie stały się ofiarami przemocy.
Nowe narzędzie to „Kwestionariusz indywidualnej oceny pokrzywdzonego” Służyć ma on ustalaniu właściwości i warunków osobistych pokrzywdzonych.
Według nowych zasad prokurator prowadzący postępowanie ma obowiązek poinformować pokrzywdzonego o uprawnieniach, które mu przysługują, a także o możliwościach uzyskania pomocy psychologicznej czy innych jej form.
źródło: Prokuratura Krajowa