Drugie miejsce zajął duet RPA Nigel Hopkins i Mary de Klerk, a trzecie Marek Kachaniak (A. Rzeszowski) i Łukasz Pawlak (A. Warszawski). Tuż za podium znaleźli się Marcin Skalik i Joanna Skalik (A. Częstochowski). Krzysztof Wieczorek i jego syn Kamil uplasowali się na szóstej pozycji (A. Krakowski), a Janusz Darocha (A. Częstochowski) i Zbigniew Chrząszcz (A. Dolnośląski) na dziewiątej.
W pierwszej konkurencji sklasyfikowano 35 załóg z 11 krajów z trzech kontynentów: Europy, Afryki (RPA) i Ameryki Południowej (Chile). Zmagania zdominowały ekipy z Polski (wszystkie pięć załóg w czołowej dziesiątce), Czech (aż sześć duetów w pierwszej „16") oraz Francji i RPA (po trzy załogi w czołowej „17").
Konkurencja trwała 90 minut, miała 12 odcinków, w tym jeden lot po łuku, odbywała się w wymagającym terenie. Organizatorzy przygotowali dwa sety zdjęć w maksymalnej liczbie (jedno zdjęcie zostało skasowane po trasie) i 5 znaków na ziemi. Na koniec trasy odbyło się jedno oceniane lądowanie. Dużym wyzwaniem była nawigacja, bowiem bardzo łatwo można było odlecieć od trasy i ominąć punkt zwrotny.
Poprzednie mistrzostwa świata w lataniu rajdowym odbyły się w 2018 roku w słowackiej Dubnicy nad Vahom. Polacy zdobyli złoty medal w drużynie oraz srebrny i brązowy indywidualnie. Potem pandemia Covid-19 przerwała dwuletni cykl organizacji MŚ. Pierwotnie XXII MŚ miały odbyć się w 2020 roku, również w RPA, w Stellenbosch.
MS w lataniu rajdowym - wyniki I konkurencji
- 1. Michał Wieczorek i Marcin Kwiatosz 179 pkt
- 2. Nigel Hopkins i Mary de Klerk (RPA) 220 pkt
- 3. Marek Kachaniak i Łukasz Pawlak 342 pkt
- 4. Marcin Skalik Marcin i Joanna Skalik 351 pkt
- 5. Petr Jonas i Marek Velat (Czechy) 371 pkt
- 6. Krzysztof Wieczorek i Kamil Wieczorek 385 pkt
- 9. Janusz Darocha i Zbigniew Chrząszcz 407 pkt
