Uchylono immunitet dwóm europosłom
Do władz PE w tej sprawie wystąpiła belgijska prokuratura. Przewodnicząca Parlamentu, Roberta Metsola, wszczęła procedurę 16 stycznia. Przekazała prośby śledczych do Komisji Prawnej Parlamentu Europejskiego, która we wtorek 31 stycznia pozytywnie zaopiniowała wnioski o uchylenie immunitetu obydwu politykom.
Zarówno Tarabella, jak i Cozzolino zostali wykluczeni z frakcji Socjalistów i Demokratów (S&D) w PE. Nie sprzeciwiali się uchyleniu ich immunitetów, ale nie przyznają się do udziału w skandalu korupcyjnym.
Afera korupcyjna w Parlamencie Europejskim
W grudniu ubiegłego roku europejską opinią publiczną wstrząsnęło wyjście na jaw skandalu, w który zamieszani są niektórzy deputowani do Parlamentu Europejskiego oraz ich współpracownicy, a także działacze organizacji pozarządowych.
Najgłośniejszym echem odbiło się zatrzymanie oraz w konsekwencji aresztowanie greckiej europosłanki Evy Kaili oraz jej partnera Francesco Giorgiego. Bardzo ważną postacią całego procederu był także były eurodeputowany Pier Antonio Panzeri, również przebywający w areszcie. Poszedł on na układ ze śledczymi i ma przedstawić szczegóły całej operacji.
O co chodzi w aferze korupcyjnej?
Osoby zamieszane w aferę są oskarżone między innymi o przyjmowanie łapówek od przedstawicieli władz Kataru oraz Maroka, w zamian za poparcie dla korzystnych dla obydwu krajów decyzji w PE.
Zarówno Rabat jak i Ad-Daucha kategorycznie zaprzeczają udziałowi w skandalu korupcyjnym.

dś