Afera w Bytomiu. Tak dla Polski, nie dla faktur?

Jedrzej Lipski
Jedrzej Lipski
Czy Koalicyjny Komitet Wyborczy Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska wykazał w sprawozdaniu finansowym wszystkie faktury?

W listopadzie 2018 roku prezydentem Bytomia został Mariusz Wołosz wybrany z listy KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska. Rzecznikiem Prasowym nowego prezydenta, a także naczelnikiem Wydziału Komunikacji Medialnej i Promocji została Małgorzata Węgiel – Wnuk, żona wieloletniego współpracownika Mariusza Wołosza – Bartłomieja Wnuka, jednocześnie właściciela firmy „Wnuk Consulting”.

Od roku 2019 spółka PEC, której większościowym udziałowcem jest Gmina Bytom reprezentowana przez prezydenta Bytomia rozpoczyna podpisywanie umów z firmą Bartłomieja Wnuka „Wnuk Consulting”.

PEC podpisał szereg umów z „Wnuk Consulting” na łączną kwotę ponad 390 000 zł. Umowy dotyczyły szeroko pojętych działań promocyjnych, takich jak utworzenie i prowadzenie kont Bytomski Alarm Smogowy czy Radzionkowski Alarm Smogowy na Facebooku i Instagramie, promowanie Bytomskiego Alarmu Smogowego na jednym z lokalnych portali internetowych, umieszczanie postów nawiązujących do działalności przedsiębiorstwa itp. Wszystko to pomimo faktu, iż w PEC funkcjonuje Dział Marketingu i Analiz, którego pracownicy mogliby zająć się tego typu działalnością.

Co ciekawe Bartłomiej Wnuk i jego firma otrzymywał zlecenia wszędzie tam, gdzie na stanowiskach decyzyjnych znajdował się Mariusz Wołosz. Wcześniej był to między innymi Szpital nr 2 im. dr Tadeusza Boczonia w Mysłowicach, gdzie dyrektorem w latach 2014-2018 był Mariusz Wołosz, a firma Media Consulting Wnuk, a następnie Wnuk Consulting także zajmowała się promocją szpitala poprzez m.in. zamieszczanie treści na stronie internetowej placówki czy prowadzenie strony szpitala w serwisie Facebook.

Wnuk Consulting prowadził także działania promocyjne Mariusza Wołosza w okresie ostatniej kampanii wyborczej do samorządu. Jak się jednak okazuje pośród posiadanych faktur, jakie złożono po wyborach w PKW najprawdopodobniej nie ma tych, które dokumentowałyby opłacenie kilku akcji promocyjnych kandydata na prezydenta Mariusza Wołosza.

Dotarliśmy do jednej z osób, które zapoznały się ze sprawozdaniem finansowym złożonym w Państwowej Komisji Wyborczej przez Koalicyjny Komitet Wyborczy Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska. Jak wynika z jej słów w dokumencie tym brakuje między innymi dowodu opłacenia utworzonej przez Wnuk Consulting na rzecz kandydata KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska Mariusza Wołosza gry internetowej o nazwie „Super Mariusz ratuje Bytom”.

Pośród kilku faktur znajdujących się w dokumentacji, a wystawionych przez Wnuk Consulting, nie ma takiej, która dokumentowałaby ten wydatek – mówi nam osoba, która przeglądała dokumenty. To zresztą nie jedyny brak, jaki wychwyciliśmy, w materiałach nie ma także faktur np. za specjalnie oklejoną nazwami dzielnic Bytomia wodę mineralną, jaką rozdawał Mariusz Wołosz w trakcie kampanii wyborczej. Nie odnaleźliśmy również żadnych faktur, które opłacałyby kampanię wyborczą zdecydowanej większości kandydatów Koalicji Obywatelskiej do rady miejskiej w Bytomiu. Z tych, które widzieliśmy wynikałoby, że kampanię prowadziła w Bytomiu bodaj zaledwie czwórka kandydatów. Inni nie zamawiali żadnych ulotek, plakatów, banerów czy usług. A przecież pamiętamy, że kampanię prowadzili wszyscy.

Co ciekawe gra jest dostępna w Internecie do dzisiaj, a na stronie, na której się znajduje pojawia się informacja, iż materiał ten „sfinansowano ze środków KKW Platforma”. Co istotne żaden komitet o takiej nazwie nie brał udziału w wyborach samorządowych, zaś Mariusz Wołosz był kandydatem komitetu o nazwie KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Wyborcza.

Jak udało nam się ustalić w dniu 27 lutego br. w sprawie tej zostało wszczęte przez Prokuraturę Rejonową w Pszczynie dochodzenie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 507 kodeksu wyborczego i innych. Artykuł ten, opisywany w kodeksie wyborczym jako Przekazywanie i przyjmowanie niedozwolonych wartości niepieniężnych, stanowi, iż „Kto, w związku z wyborami, udziela komitetowi wyborczemu lub przyjmuje w jego imieniu korzyść majątkową o charakterze niepieniężnym inną niż nieodpłatne usługi polegające na rozpowszechnianiu plakatów i ulotek wyborczych przez osoby fizyczne, pomocy w pracach biurowych udzielanej przez osoby fizyczne, wykorzystanie przedmiotów i urządzeń, w tym pojazdów mechanicznych, udostępnianych nieodpłatnie przez osoby fizyczne, nieodpłatne udostępnianie miejsc do ekspozycji materiałów wyborczych przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej w zakresie reklamy podlega grzywnie od 1000 do 100 000 złotych”.

Cieszę się, iż tego typu zachowania, doczekały się prokuratorskiego dochodzenia – komentuje Waldemar Gawron, były zastępca prezydenta Bytomia, który wraz z radnymi opozycji w tym mieście, ujawnił tę sprawę. Wybory powinny być równe dla każdego, a zasady opisane w kodeksie wyborczym przestrzegane przez wszystkich. Mariusz Wołosz, jeśli dochodzenie potwierdzi ustalenia, może stać się problemem dla Koalicji Obywatelskiej i stąd chyba jego ciepłe relacje z ugrupowaniem Tak dla Polski – dodaje Waldemar Gawron.

Faktycznie, Mariusz Wołosz od dłuższego czasu coraz częściej pojawia się u boku polityków z Tak dla Polski. Tylko w ostatnim czasie, w radzie nadzorczej bytomskiej spółki miejskiej TBS-ZBM znalazła się radna Tak dla Polski Maria Materla, a sam Mariusz Wołosz wspierał Jakuba Chełstowskiego na konferencji prasowej tego stowarzyszenia, zwołanej w sprawie wniosku o odwołanie marszałka.

Przypomnijmy także, iż firma „Wnuk Consulting” jest przedmiotem naszych pytań, jakie skierowaliśmy do marszałka Jakuba Chełstowskiego. O jej powiązania z Śląskim Urzędem Marszałkowskim oraz spółkami będącymi własnością Województwa pytali także radni Sejmiku Śląskiego. Niestety, marszałek do dzisiaj nie odpowiedział, jakie zlecenia i umowy łączą te podmioty. Przyznał jedynie, iż z Wnuk Consulting, w latach 2019-2022 były zawierane przez Województwo Śląskie umowy cywilno-prawne. Nie sprecyzował jednak jakie to były umowy, na jakie zadanie oraz ile kosztowały one podatników. Z kolei w kontekście umów, jakie firma ta zawierała ze spółkami marszałkowskimi, odpowiadający w imieniu marszałka Jakuba Chełstowskiego sekretarz województwa napisał, iż „w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego, informacje dotyczące zawieranych umów przez jednostki budżetowe i spółki będące własnością Województwa Śląskiego nie są gromadzone. Informacje takowe są w posiadaniu jednostek budżetowych oraz spółek będących własnością Województwa Śląskiego”.

SPROSTOWANIE dotyczące artykułu pt. ,,Afera w Bytomiu. Tak dla Polski, nie dla faktur?”

,,Nieprawdziwa jest informacja zawarta w treści artykułu ,,Afera w Bytomiu. Tak dla Polski, nie dla faktur?”, który ukazał się dnia 20 marca 2023 roku o godz. 07.30, w prasie www.dziennikzachodni.pl jakoby Wnuk Consulting miał wystawić fakturę VAT za realizację gry internetowej o nazwie ,,Super Mariusz ratuje Bytom” na rzecz Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Platforma. Nowoczesna Koalicja Obywatelska".

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Afera w Bytomiu. Tak dla Polski, nie dla faktur? - Dziennik Zachodni

Wróć na i.pl Portal i.pl