Ale odkrycie. Pudełko z monetami przy rozbiórce budynku [ZDJĘCIA]

Artur Szałkowski
Monety - nowe znalezisko w Wałbrzychu
Monety - nowe znalezisko w Wałbrzychu Dariusz Gdesz
Pracownicy firmy, która dokonywała rozbiórki byłej siedziby biura projektów górniczych Separator przy ul. Reja, dokonali interesującego odkrycia. Po przewiezieniu gruzu z rozbiórki na teren firmy zauważyli, że w solidnym kamieniu, który był podwaliną jednej ze ścian została wydrążona prostokątna nisza. Ukryto w niej metalowe pudełko o wymiarach 100x145x75 mm, w którym było osiem niewielkich monet.

Pudełko z zawartością zostało przekazane do Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu, który powiadomił o znalezisku konserwatora zabytków. Ekspert, który dokonywał oględzin monet stwierdził, że to pieniądze pruskie, pochodzące z drugiej połowy XVIII wieku. Ustalił również ich nominały: 1/6 talara, 1/12 talara, 1/24 talara, 1/48 talara, 1 krajcar, 2 grosze, 1 grosz oraz jedna moneta srebrna lub srebrzona w kiepskim stanie, której nominału nie udało się ustalić. Po uprawomocnieniu się decyzji konserwatora zabytków, na początku października znalezisko zostanie przekazane do Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, które będzie mogło prezentować je zwiedzającym.

Wcześniej monety mają być poddane zabiegom konserwatorskim.Pracownicy urzędu ochrony zabytków zasugerowali również, że do zbiorów muzeum powinien również trafić kamień, w którym ukryte było pudełko. Wiele wskazuje bowiem na to, że był on formą kamienia węgielnego - najstarszego na jaki dotychczas natrafiono w Wałbrzychu.

Wartość materialna znaleziska nie jest wielka. Ma ono jednak wielką wartość historyczną. Można przypuszczać, że metalowe pudełko z monetami było czymś w rodzaju kapsuły czasu, którą do wydrążonej w kamieniu niszy włożyli budowniczowie willi Treutlerów, w której później miało swoją siedzibę biuro projektów górniczych Separator. Obiekt zburzono w związku z planowaną budową zachodniego odcinka obwodnicy Wałbrzycha.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ale odkrycie. Pudełko z monetami przy rozbiórce budynku [ZDJĘCIA] - Gazeta Wrocławska

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Joachim
Pieniądze w fundamenty przy budowie domu wmurowywano dla pomyślności, by się darzyło. Ten zwyczaj przetrwała do dziś
A
Art
No ale chyba znaleźne się należy
J
Ja
Jak widzisz stare wierzenia przodków nadal trwały pomimo inkwizycji i stosów - poczytaj trochę....
n
nie tak
Chyba trochę przesadziłeś. Jeśli się cofniemy o 1200 lat to możemy mówić o ofierze zakładzinowej ze zwierząt lub przedmiotów, ale nie o 200 - to czasy bardziej nam współczesne, w których takich rzeczy się nie praktykuje.
A
Administrator
To jest wątek dotyczący artykułu Ale odkrycie. Pudełko z monetami przy rozbiórce budynku [ZDJĘCIA]
W
Wrocławianin
Tylko wtedy nikt się tym nie przejmował, bo to było przecież "niemieckie"
J
Ja
Jest to ofiara zakładzinowa mająca zapewnić pomyślność domowi - praktykowana od starożytnych czasów. Często były nią monety, które przed rozpoczęciem jego budowy
składano pod kamieniem węgielnym albo w stopie fundamentowej.
Wróć na i.pl Portal i.pl