Spis treści
Anna Dereszowska ostrzega przed firmą Cinkciarz.pl
W środę wieczorem Anna Dereszowska opublikowała w swoich mediach społecznościowych długie oświadczenie, w którym przestrzega przed korzystaniem z usług firmy Cinkciarz.pl.
„Długo zastanawiałam się nad publikacją tej informacji. Ale w obliczu sytuacji, w której wciąż wiele osób codziennie może być narażonych na nieuczciwe praktyki, a w konsekwencji być może utratę środków, uznałam, że powinnam to zrobić” – napisała aktorka.
Aktorka poinformowała, że spłacając kredyt hipoteczny w obcej walucie, korzystała z usług internetowego kantoru Cinkciarz.pl, który uznawała za wiarygodny.
„5 listopada bieżącego roku wpłaciłam na konto Cinkciarz.pl bardzo znaczącą dla nas kwotę polskich złotych, celem wymiany na euro. Do dnia dzisiejszego te pieniądze do mnie nie wróciły” – oświadczyła Dereszowska.
Wielu poszkodowanych przez Cinkciarz.pl
Dodała, że firma nie odpowiadała na wezwania do zapłaty, nie dało się też dodzwonić na infolinię.
Przestrzegła jednocześnie inne osoby przed korzystaniem z usług firmy. Dereszowska podkreśliła, że ma świadomość, iż jest „jednym z wielu poszkodowanych klientów”.
„Strona internetowa sprawia wrażenie w pełni działającej i nieświadom kłopotów, w jakich znajduje się Cinkciarz.pl klient, taki jak ja, może bez problemu wpłacić pieniądze, ale nie jest wykluczone, że ich nie odzyska, tak jak to ma miejsce w moim przypadku” - pisze aktorka.
Poinformowała, że weszła na drogę sądową w sporze z Cinkciarz.pl.
„Wzywam do uczciwego zakończenia sporu ze mną oraz innymi poszkodowanymi” - napisała.
Dereszowska dodała także post scriptum, w którym napisała, że po poinformowaniu firmy, że zamierza zamieścić wpis w mediach społecznościowych, na jej koncie pojawiła się propozycja zawarcia ugody z odroczonym terminem spłaty.
Cinkciarz odpowiada na wpis Dereszowskiej
Portal i.pl zwrócił się z pytaniem do firmy Cinkciarz.pl, czy zamierza się odnieść do wpisu Anny Dereszowskiej. Automatyczna zwrotka wskazuje, że firma ma pewne kłopoty z wymianą pieniędzy.
„Z przyczyn technicznych realizacja transakcji wymiany walut może trwać dłużej niż zwykle” – czytamy.
Po godzinie 10 firma odpowiedziała na naszą wiadomość. Cinkciarz.pl zapowiada, że zrealizuje wszystkie transakcje.
„Zapewniamy, że wszystkie transakcje wymiany walut zostaną zrealizowane. Bardzo przepraszamy wszystkich klientów, w tym Panią Annę, za opóźnienia. Nieustannie pracujemy nad tym, aby przywrócić pełną funkcjonalność” – czytamy.
Oto oświadczenie firmy Cinkciarz.pl, które otrzymaliśmy. Publikujemy je w całości:
Od początku działalności Cinkciarz.pl (2010 r.) banki systematycznie i celowo blokowały środki finansowe naszej spółki, przetrzymując ponad 1,4 miliarda złotych w różnych walutach, takich jak euro, dolary i funty brytyjskie. Odmowy i opóźnienia banków w realizacji transakcji uderzały w płynność finansową Cinkciarz.pl i podważały zasady uczciwej konkurencji na polskim rynku finansowym. Odmowa finansowania kapitału obrotowego i inwestycyjnego, jaką otrzymywaliśmy ze strony banków, tylko potwierdza, że ich działania były wymierzone w stabilność naszej firmy i miały na celu zniszczenie konkurencji.
Mamy ponadto poważne podstawy, aby sądzić, że prezes jednego z największych banków działających w Polsce aktywnie lobbował za odebraniem naszej spółce Conotoxia sp. z o.o. licencji na świadczenie usług płatniczych. Działania te, oparte na naciskach i nieuczciwych praktykach, mogą mieć poważne konsekwencje dla uczciwości i transparentności rynku finansowego.
Bezpośrednim powodem obecnej trudnej sytuacji firmy jest wymuszenie przez Komisję Nadzoru Finansowego w połowie maja 2024 r. na Conotoxia sp. z o.o. rezygnacji ze współpracy z dotychczasowym agentem – Cinkciarz.pl sp. z o.o., który od lat z sukcesem obsługiwał wpłaty i wypłaty użytkowników. Zwracamy uwagę, że powodem cofnięcia zezwolenia były nie tyle naruszenia przepisów, ile radykalna i niczym nieuzasadniona zmiana podejścia Komisji, która przez lata nie zgłaszała zastrzeżeń do sposobu przechowywania środków klientów. Realizacja narzuconych przez KNF wymagań spowodowała konieczność całkowitej przebudowy wykorzystywanej przez spółkę infrastruktury IT. De facto spowodowała ona wywrócenie do góry nogami całej działalności firmy.
Rezygnacja z korzystania z agenta Cinkciarz.pl sp. z o.o. wymusiła na spółce także otwarcie nowych rachunków w bankach, z którymi wcześniej nie współpracowała, z uwagi na fakt, że dotychczasowy partner (mBank S.A.) nie obsługiwał wszystkich walut oferowanych klientom. Jeżeli KNF nie miał na celu wyeliminowanie spółek Conotoxia Holding to dlaczego na wprowadzenie 3 zaleceń pokontrolnych wyznaczył nierealny, 6-tygodniowy termin (koniec czerwca 2024 r.)? Cały proces, w powszechnej ocenie ekspertów od IT i systemów płatności, wymaga od 6 do 10 miesięcy intensywnych prac. Według nas dobitnie pokazuje to, że interesem Komisji nie było dbanie o klientów, tylko chęć zniszczenia firmy.
Robimy, co w naszej mocy, aby wywiązać się z zaległości i wyeliminować problemy techniczne jak najszybciej. Złożyliśmy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na decyzję KNF. Zapowiadamy też działania prawne na terenie Stanów Zjednoczonych. Podejmujemy wszelkie możliwe działania, aby wyegzekwować swoje prawa, zatrzymać skutki destrukcyjnych decyzji KNF i wycofać je z obrotu. Nie pozwolimy, by urzędnicy bezkarnie niszczyli innowacyjne polskie firmy i narażali klientów na straty. Działania Komisji i jej pracowników muszą zostać rozliczone, a ich konsekwencje – w pełni naprawione. Prowadzimy też zaawansowane rozmowy z międzynarodowymi funduszami inwestycyjnymi, w celu uzyskania wsparcia, które umożliwiłoby dalszy rozwój holdingu.
CBŚP i KNF w sprawie Cinkciarz.pl
Od pewnego czasu pojawiają się informacje o różnych problemach z wypłatami pieniędzy przez kantor. Na Facebooku istnieje grupa „Oszukani przez Cinkciarz.pl”, w której jest ponad 7,5 tysięca użytkowników.
Pod koniec października Centralne Biuro Śledcze Policji przeprowadziło na zlecenie Prokuratury Regionalnej w Poznaniu kontrolę w siedzibie firmy w Zielonej Górze.
Z kolei Komisja Nadzoru Finansowego cofnęła zezwolenie na świadczenie usług płatniczych przez spółkę Conotoxia, działającą m.in. za pośrednictwem agentów Cinkciarz.pl i Cinkciarz.pl Marketing.
Działają od 2010 r.
Firma Cinckiarz.pl powstała w 2010 roku. Jej założycielem jest Marcin Pióro. Firma specjalizuje się w usługach finansowych, przede wszystkim w wymianie walut.
Głośno o niej stało się między innymi z powodu sponsoringu znanych drużyn sportowych, w tym reprezentacji Polski oraz Walii w piłce nożnej, czy też słynnego zwłaszcza w latach 90. XX wieku zespołu koszykarskiego Chicago Bulls z amerykańskiej ligi NBA.
Nazwa firmy pochodzi od istniejących w PRL-u „cinkciarzy”, czyli handlarzy obcymi walutami.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!